{"vars":{{"pageTitle":"Ekologia, gospodarka, geopolityka. Dlaczego musimy inwestować w 3W?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":440600}} }
300Gospodarka.pl

Ekologia, gospodarka, geopolityka. Dlaczego musimy inwestować w 3W?

Za nami II Kongres 3W: Woda-Wodór-Węgiel. Przedstawiciele świata nauki, biznesu i administracji dyskutowali o tym, dlaczego inwestowanie właśnie w te zasoby jest kluczowe dla polskiej gospodarki.

Odpowiedzialna, będąca odpowiedzią na wyzwania współczesności polityka rozwojowa Polski powinna się oprzeć na trzech zasobach: wodzie, wodorze i węglu. To właśnie idea 3W, której inicjatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

O osiągnięciach i zadaniach w ramach zainicjowanego rok temu projektu rozmawiali goście II Kongresu 3W, który odbył się w Warszawie w grudniu 2022 roku.

Dyskutowano o wielu aspektach idei 3W, a zebrani goście zgadzali się co do jednego: inwestycja w trzy kluczowe zasoby XXI wieku to wymóg, który stawia przed nami nie jedna dziedzina życia.

Zielona transformacja potrzebuje zasobów

Polacy uważają zmiany klimatyczne i zapobieganie za najważniejsze wyzwanie XXI wieku. Tak wynika nie tylko z badań organizacji ekologicznych, ale także chociażby Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Redukcja emisyjności gospodarki i ochrona środowiska nie będą możliwe bez znaczących zmian w tym, jak gospodarujemy zasobami naturalnymi. To założenie leży u podstaw także Idei 3W.

Rozwój nie może odbywać się kosztem przyszłych pokoleń. Dlatego w najbliższych latach i dekadach czekają nas wielkie zmiany, związane przede wszystkim z koniecznością transformacji gospodarki w kierunku zeroemisyjności – wskazują inicjatorzy projektu 3W.

Dlatego też kluczowe jest odpowiedzialne korzystanie z zasobów wody pitnej, ale też poszukiwanie nowatorskich rozwiązań w energetyce. Jednym z nich może być produkcja zielonego wodoru.

Konkurencyjność gospodarki

Potencjał wodoru dostrzega nie tylko Polska.

Wyścig o pierwszeństwo w tych technologiach już trwa i to w skali globu. Widzimy strategie państw, które już intensywnie inwestują w nowe strategie wodorowe – wskazywał podczas kongresu Dariusz Kryczka z EY.


Polecamy też: Gdańsk jest już drugim portem na Bałtyku. Wyprzedził rosyjskiego konkurenta


Dlatego społeczność skupiona wokół idei 3W stawia na synergię pomiędzy światem biznesu i nauki, wspieranymi przez administrację. Stawką wdrażania nowoczesnych technologii jest bowiem nie tylko dokonanie zielonej transformacji w gospodarce, ale także zachowanie konkurencyjności i wzmocnienie pozycji gospodarczej Polski.

Jako Polska mamy się czym chwalić, jeśli chodzi o naukę, czyli patenty i technologie. Ale te patenty mogą utknąć na półkach, gdyby nie przedsiębiorcy, którzy na co dzień walczą o to, by ich właśnie rozwiązania przebiły się na rynek – mówiła podczas Kongresu prezes zarządu BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Jak dodawała prezes, projekt i społeczność 3W mają funkcjonować właśnie jako forum łączące te na co dzień odległe światy:

Jesteśmy hubem, który pozwala Państwu współpracować, dzielić się wiedzą i pomysłami. To, jak możemy wykorzystać swoje doświadczenie jako bank inwestycyjny, to pokazywać naukowcom i przedsiębiorcom jak efektywnie wykorzystać środki europejskie, jak pozyskiwać inwestorów bez oddawania własności intelektualnej.

Zasoby kształtują geopolitykę

Współczesny świat i okoliczności, w jakich odbywał się Kongres 3W, dobitnie pokazują nam, że inwestowanie w nowe technologie energetyczne i przemysłowe to też racja stanu.

O wyzwaniach z tym związanych mówił między innymi gość specjalny Kongresu, autor i dziennikarz Tim Marshall.

Polska jest jednym z krajów, które przodują w poszukiwaniu nowoczesnych technologii. Wasze państwo umie dobrze wykorzystać przewagi, jakie posiada. Jako kraj zdobyliście już wystarczająco dużo, aby móc zabezpieczyć sobie nie tylko dostęp do dostępnych obecnie w energetyce zasobów, ale także aby inwestować w nowe – wskazywał Tim Marshall.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy zależy od dostępności zielonych, odnawialnych źródeł energii – zgodzili się z kolei goście panelu „Idea 3W jako odpowiedź na zmiany geopolityczne”.

Wskazywali także, że posiadanie technologii opartych na dostępnych i kontrolowanych przez nas zasobach to z kolei jedyna możliwość uniezależnienia się od łańcuchów dostaw łączących nas z państwami, które jeszcze mają do pokonania pewną drogę do pełnej demokracji.

Dlatego oparcie rozwoju gospodarczego Polski na wodorze, wodzie i nieenergetycznym węglu to posunięcie rozsądne i odpowiedzialne z perspektywy geopolitycznej.

– To dlatego, że wodoru i węgla jako zasobów nam w skali globu nie zabraknie. Natomiast odpowiedzialne gospodarowanie wodą, czyli ropą XXI wieku, to najważniejsze zadanie naszego pokolenia. Nie mogło więc zabraknąć tego zasobu jako najważniejszego elementu Idei 3W – mówiła podczas Kongresu prezes Daszyńska-Muzyczka.


Polecamy też: