{"vars":{{"pageTitle":"Ekologiczne suknie na Oscarach, roślinne posiłki. Tak Hollywood „rekompensuje” ślad węglowy branży","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["barbie","branza-filmowa","film","main","najnowsze","oscary","slad-weglowy","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"11 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":689860}} }
300Gospodarka.pl

Ekologiczne suknie na Oscarach, roślinne posiłki. Tak Hollywood „rekompensuje” ślad węglowy branży

Główne nagrody Akademii Filmowej, Oscary, zostały rozdane w nocy z niedzieli na poniedziałek. A co ze śladem węglowym ceremonii? Organizatorzy tego niezwykle popularnego na całym świecie wydarzenia, którego transmisja dociera do milionów ludzi na świecie, deklarują walkę o zrównoważone emisje.

Ceremonia rozdania Oscarów to prawdopodobnie najbardziej znana ceremonia wręczenia nagród na świecie. Rokrocznie na żywo ogląda ją kilkanaście milionów osób. Nie bez przyczyny mówi się także w jej kwestii o zrównoważonych emisjami – tym bardziej, że branża filmowa ma w tym względzie sporo za uszami.

Jak podaje magazyn The Time, każdego roku światowy przemysł rozrywkowy generuje miliony ton CO2. W zależności od wielkości produkcji, filmy mogą emitować średnio od 391 ton w przypadku małego filmu, do 3370 ton ekwiwalentu CO2 w przypadku dużych produkcji, takich jak Oppenheimer czy Barbie – tegorocznych nominowanych do Oscara. To odpowiada zasileniu 656 domów przez rok.

Zrównoważona gala Oscarów

Dla osób pracujących w tej branży skutki klimatyczne są niepokojące. W 2021 r. Amerykańska Gildia Producentów wezwała więc sektor filmowy do przejścia na czystą energię.

Dotyczy to także ceremonii rozdania Oscarów. Tegoroczna gala odbyła się w Dolby Theatre. Firma Dolby podkreśla, że jest zaangażowana w badanie możliwości ograniczenia ilości odpadów, oszczędzania wody i poprawy wydajności budynków, w których pracuje. Ponadto celem firmy jest wykorzystanie w swojej działalności w 100 proc. energii odnawialnej do 2025 r. i osiągnięcie całkowitej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 r.

Sama Akademia zintensyfikowała wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Podczas swoich wydarzeń skupia się na środowisku wolnym od tworzyw sztucznych. Wprowadziła posiłki pochodzenia roślinnego, wdrożyła coroczne oceny śladu węglowego oraz przegląd dostawców, którzy podzielają te same wartości ekologiczne.

Ekologiczne suknie

Z kolei już wcześniej, bo w listopadzie 2022 r., Akademia ogłosiła oficjalne partnerstwo z Red Carpet Green Dress Global. To organizacja kierowana przez kobiety, która promuje zrównoważony rozwój w globalnej branży odzieżowej i projektowej.

Obejmuje to dystrybucję „Przewodnika po zrównoważonym stylu” wśród wszystkich uczestników ceremonii wręczenia Oscarów, który zawiera wskazówki dotyczące zrównoważonej mody na czerwonym dywanie. Są tam informacje na temat tekstyliów, koloru, technologii związanych z modą czy praw pracowniczych.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Oprócz tego, co roku inicjatywa Red Carpet Green Dress rzuca wyzwanie projektantom, aby stworzyli suknię „godną Oscara”, wykonaną w całości z materiałów ekologicznych. Projektanci wciąż płacą bowiem gwiazdom setki tysięcy dolarów za jednorazowe założenie kreacji.

I chociaż nie ma dostępnych danych na temat konkretnego śladu węglowego sukni couture, to jedne z najbardziej emisyjnych produktów. Zazwyczaj suknia, złożona z wielu falban i warstw materiału, jest uszyta do jednorazowego użytku.

Czytaj także: