{"vars":{{"pageTitle":"Eksport wciąż motorem napędowym polskiego przemysłu. W przyszłości to się nie zmieni","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ekonomisci","gospodarka","makroekonomia","pmi","przemysl","wskazniki"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"1 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":87651}} }
300Gospodarka.pl

Eksport wciąż motorem napędowym polskiego przemysłu. W przyszłości to się nie zmieni

Wskaźnik PMI, który obrazuje koniunkturę w krajowym przemyśle, w styczniu wyniósł 51,9 pkt. wobec 51,7 pkt. w grudniu. Najnowszy odczyt PMI jest drugim najwyższym wynikiem od lipca 2018 roku. 

Jak podała firma Markit, opracowująca wskaźnik, siódmy miesiąc z rzędu był on powyżej progu 50 pkt. Wartość powyżej tego poziomu oznacza ożywienie w danych sektorze.

PMI to wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji danego sektora gospodarki, obliczany jest zazwyczaj dla przemysłu i usług. Każda wartość powyżej 50 pkt. oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze, a wskaźnik poniżej 50 pkt. oznacza pogorszenie koniunktury.

Ekonomiści Banku Millennium uważają natomiast, że pozytywną informacją jest najszybszy od trzech lat wzrost zamówień eksportowych.

„Spodziewaliśmy się, że nasilenie pandemii oraz wynikające z niej obostrzenia za granicą ograniczą zamówienia w sektorze. Wskaźnik PMI jest kolejnym dowodem na malejący wpływ epidemii i lockdownów na koniunkturę w krajowym przemyśle. Jej perspektywy krótkookresowe pozostają dobre, choć najpewniej w najbliższych miesiącach część branż nadal będzie zgłaszać blokady w łańcuchach dostaw, co utrudniałoby poprawę bieżącej produkcji. Krajowy przemysł korzystna na nadal relatywnie sprzyjających uwarunkowaniach popytu z kraju i przede wszystkim z zagranicy na dobra konsumpcyjne – napisali w komentarzu do badania.

Dodają, że sektor przemysłowy powinien być zatem jednym z filarów wzrostu PKB w Polsce w 2021 roku.

Ekonomiści mBanku wskazują, że taki odczyt to pozytywna niespodzianka na początek roku, zwracają jednak uwagę, że możliwości produkcyjne polskiego przemysłu nie nadążają za popytem.

Ekonomiści Credit Agricole wskazują, że styczniowy raport PMI potwierdza, że w najbliższych miesiącach wzrost popytu w branżach eksportowych będzie czynnikiem dynamizującym wzrost produkcji przemysłowej.

Czytaj także:

Przemysł w grudniu najmocniejszy od 3 lat. „Pomogły czynniki statystyczne” – mówi jeden bank, „BOOM!” – komentuje drugi