{"vars":{{"pageTitle":"Bliżej budowy elektrowni jądrowej w Polsce? USA przedstawiły ofertę [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elektrownia-jadrowa","energetyka","energetyka-jadrowa","main","najnowsze","polski-program-energetyki-jadrowej","stany-zjednoczone"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":354234}} }
300Gospodarka.pl

Bliżej budowy elektrowni jądrowej w Polsce? USA przedstawiły ofertę [AKTUALIZACJA]

Stany Zjednoczone przekazały Polsce swoją ofertę budowy elektrowni jądrowej. Ambasador Mark Brzezinski spotkał się z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą.

W spotkaniu wziął też udział prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

– Podczas dzisiejszego spotkania minister Anny Moskwy z ambasadorem USA oraz prezesem koncernu Westinghouse Polska przekazana została amerykańska oferta dotycząca budowy w Polsce reaktorów jądrowych – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska we wtorek w mediach społecznościowych.

Decyzja w ciągu miesiąca?

Źródło cytowane przez Polską Agencję Prasową informowało wcześniej, że na spotkaniu może być przekazana oferta budowy elektrowni jądrowej. Polski rząd miałby w ciągu miesiąca podjąć decyzję o ewentualnej akceptacji.

Amerykanie przedstawili „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”. To szczegółowy plan wszystkich sześciu bloków jądrowych, jakie planuje Polska.

Raport zostanie uwzględniony przez rząd RP w trakcie podejmowania kluczowych decyzji dotyczących technologii jesienią tego roku – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana w popołudniowym komunikacie resortu.

Analizy amerykańskich firm

Wykorzystanie energii jądrowej w Polsce w znaczący sposób przyczyni się do zmniejszenia ilości emitowanych emisji, rozwoju społeczno-gospodarczego i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, co stanowi największy priorytet ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę – dodała.

Analizy w ramach przygotowania raportu prowadziły amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel. Ich celem było zbadanie dopasowania technologii AP1000 do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych.

Ostateczna wersja raportu była poddana dokładnej ocenie ekspertów i uznana za pełną przez dwustronny komitet sterujący pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego oraz sekretarza Andrew Lighta z amerykańskiego Departamentu Energii – czytamy w komunikacie.

Ten wyczerpujący raport stanowi odzwierciedlenie amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo energetyczne Polski i może rozpocząć intensywny rozwój wielowymiarowych relacji strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki – skomentował ambasador Mark Brzezinski.

Pierwsza elektrownia w 2033 r.

„Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” przewiduje, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy polski blok elektrowni jądrowej. Kolejne bloki mają być oddawane co 2-3 lata. Cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków. Ich łączna moc ma sięgnąć 6-9 GW.

Za budowę bloków odpowiada spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Spółka wybrała Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na lokalizację pierwszej elektrowni.

Zainteresowane państwa

W październiku 2020 r. Polska i USA podpisały umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Przewidywała ona powstanie raportu przygotowanego przez firmy amerykańskie.

Raport miał stać się podstawą dla długofalowego zaangażowania USA. Polskiemu rządowi miał pomóc podjąć decyzję o wyborze partnera przy realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

Wstępne oferty na budowę elektrowni jądrowej w Polsce złożyły już firmy z Korei Południowej i Francji. Francuski EdF swoją ofertę przedstawił jeszcze w październiku 2021 r. Koreański KHNP – w kwietniu 2022 r.


Czytaj także: