{"vars":{{"pageTitle":"Etanol z trzciny cukrowej jako paliwo przyszłości? Brazylia testuje czystą energię na nowo","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biopaliwo","brazylia","dostawy-energii","energia-elektryczna","finlandia","kraje-tropikalne","najnowsze","trzcina-cukrowa","wartsila"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 kwietnia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":739307}} }
300Gospodarka.pl

Etanol z trzciny cukrowej jako paliwo przyszłości? Brazylia testuje czystą energię na nowo

W Brazylii rozpoczęto pierwszy na świecie test silnika, który pozyskuje energię elektryczną z etanolu – biopaliwa produkowanego głównie z trzciny cukrowej. Inicjatywa realizowana jest w elektrowni Suape II w Recife i stanowi efekt współpracy brazylijskiej spółki Energetica Suape II oraz fińskiej grupy technologicznej Wärtsilä.

Etanol jako paliwo energetyczne? Brazylia chce dać mu szansę

Projekt zakłada wykorzystanie silnika Wärtsilä 32M, który w ciągu dwóch lat przejdzie do 4 000 godzin testów pracy zasilanej etanolem. Jak podkreślają jego twórcy, inicjatywa ma pokazać potencjał tego powszechnie dostępnego w Brazylii surowca jako stabilnego, lokalnego źródła czystej energii.

Etanol z trzciny cukrowej to biopaliwo szeroko wykorzystywane w brazylijskim sektorze transportowym, ale jego zastosowanie do produkcji energii elektrycznej dotychczas było marginalne. Zdaniem ekspertów, zmiana tego podejścia mogłaby pomóc zmniejszyć zależność Brazylii od importu paliw kopalnych, a także ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.

Brazylia jest światowym liderem w produkcji etanolu, ale jego potencjalne wykorzystanie w produkcji energii elektrycznej było do tej pory pomijane – podkreśla José Faustino Cândido, dyrektor ds. technologii w Energetica Suape II.

W kierunku systemów elastycznych i niskoemisyjnych

Celem projektu jest nie tylko lokalna produkcja energii, ale też promowanie technologii, które mogą być skalowane globalnie. Zgodnie z planem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, wykorzystanie biopaliw w systemach energetycznych ma się niemal podwoić do 2030 roku. Zakłada się, że osiągnie poziom 1 250 TWh energii elektrycznej rocznie.

Testowane rozwiązanie może okazać się przełomem – silniki Wärtsilä przystosowano do pracy z różnymi typami zrównoważonych paliw. Technologia wpisuje się w założenia programu WISE (Wide and Intelligent Sustainable Energy), współfinansowanego przez fińską agencję rządową Business Finland.

– Etanol może odegrać ważną rolę w dekarbonizacji sektora energii elektrycznej. Jest powszechnie dostępny, można go łatwo transportować i magazynować, co czyni go wygodnym i skalowalnym rozwiązaniem – zaznacza Anders Lindberg, prezes Wärtsilä Energy.

Perspektywy na przyszłość

Testy prowadzone przez Wärtsilä mogą otworzyć drogę do włączenia etanolu jako oficjalnie zatwierdzonego paliwa w brazylijskich aukcjach mocy. Pierwszy krok już wykonano – rząd federalny dopuścił etanol do najbliższej aukcji zaplanowanej na czerwiec 2025 roku.

Jeśli projekt zakończy się sukcesem, może stać się modelem dla innych krajów tropikalnych. Tam trzcina cukrowa jest łatwo dostępna, a potrzeba rozwoju zrównoważonych źródeł energii – coraz pilniejsza.


Przeczytaj również: