Wprowadzenia euro nie chce 74 proc. Polaków. Tylko 26 proc. jest za, wynika z badania przeprowadzonego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna dla Warsaw Enterprise Institute.
Jak ustalono, podejście do zmiany waluty jest bardzo mocno powiązane z ogólnym stosunkiem do Unii Europejskiej. Wśród osób, które mają pozytywny stosunek do UE zwolennikiem przejścia na euro jest 49 proc. osób, a wśród przeciwników UE w zasadzie wszyscy są przeciwni zmianie waluty.
Maleje poparcie dla euro
Według badania, tylko 24 proc. osób do 34. roku życia popiera przyjęcie euro. Nawet wśród młodszych, często bardziej otwartych na integrację europejską, euro nie znajduje szerokiego poparcia. Jednocześnie społeczne poparcie dla euro maleje z roku na rok. W 2023 roku euro popierało 35 proc. Polaków, na początku 2024 roku było to już tylko 31 proc., a teraz to zaledwie 26 proc. osób.
– Debata na temat tego, czy Polska powinna przyjąć euro w miejsce własnej waluty trwa od dawna. Niezależnie co na ten temat mówią ekonomiści czy politycy, to aż 74 proc. Polaków uważa, że nie powinniśmy przechodzić na euro. Większość osób obawia się powiązanego z tym pogorszenia sytuacji materialnej i zdecydowanie bardziej boją się tego kobiety (70 proc.) niż mężczyźni (55 proc.). Kobiety wyraźnie patrzą na tę kwestię z perspektywy własnych gospodarstw domowych, za których finanse odpowiadają – mówi prof. Dominika Maison, cytowana w komunikacie do badania.
– Mężczyźni natomiast częściej patrzą na tę kwestię z perspektywy geopolitycznej. Ich zdaniem wprowadzenie euro oznaczałoby większą stabilność gospodarczą i eliminację ryzyka kursowego – dodaje.
Argumenty zwolenników i przeciwników
Badanie pokazało, że w przypadku negatywnych konsekwencji przejścia Polski na euro najczęściej wskazywano wzrost cen i obniżenie poziomu życia Polaków – odpowiedź tę wybrało 51 proc. Polaków, z czego 59 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn. Na drugim miejscu znalazł się żal z powodu utraty własnej waluty (26 proc. wskazań).
Z drugiej strony najczęściej podkreślanymi korzyściami okazały się eliminacja ryzyka kursowego (22 proc. wskazań) oraz łatwiejsze rozliczenia międzynarodowe między firmami (18 proc.). Trzecie miejsce zajęła większa stabilność gospodarcza (13 proc. wskazań).
Polecamy też:
- Kryptowaluty oficjalnym środkiem płatniczym w Polsce? Ekonomiści są zgodni
- Złoty się umacnia a eksport rośnie. Nieoczywisty wpływ kursu waluty na handel
- Państwa BRICS rezygnują z dolara. Rolę przejmą waluty krajowe
- Kryptowaluty i teleinformatyka emitują tyle CO2 co lotnictwo. Na szczęście jest światełko w tunelu