Ilość e-odpadów generowanych każdego roku w UE gwałtownie rośnie. Organizacje pozarządowe i firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów apelują o działania w tej sprawie do Komisji Europejskiej.
Organizacje pozarządowe i firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów apelują do Komisji Europejskiej o szybką i gruntowną rewizję przepisów. Chodzi o elektrośmieci (inaczej e-odpadów), czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Omawiana dyrektywa to WEEE – polskojęzycznym odpowiednikiem WEEE jest ZSEE, czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny. Według danych Eurostatu, 24 z 27 państw członkowskich, w tym Polska, nie spełniło głównego celu dyrektywy, czyli zwiększenia poziomu zbiórki i recyklingu elektroodpadów do wielkości 65 proc. do 2019 roku.
KE weryfikuje obecnie, czy dyrektywa WEEE nadal spełnia swoje zadanie. Bada też możliwości jej uproszczenia i rewizji.
Europa produkuje elektrośmieci na potęgę
Ilość e-odpadów generowanych każdego roku w UE gwałtownie rośnie. Według danych KE jest to najszybciej rosnący strumień odpadów. Od 2010 do 2018 roku liczba e-odpadów wzrosła o 31 proc., osiągając wartość prawie 4 mln ton.
Europejczycy generują najwięcej elektroodpadów na osobę. W 2019 roku liczba ta wynosiła 16,2 kg. Jednocześnie Europa charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem recyklingu e-odpadów, który w 2019 r. wyniósł 42,5 proc., podczas gdy średni wskaźnik dla świata wyniósł 17,4 proc.
Odpady ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego obejmują szeroką gamę urządzeń, takich jak komputery, lodówki, telefony komórkowe, pralki czy panele fotowoltaiczne. Zbudowane są z wielu cennych materiałów, m.in. stali, miedzi, złota, srebra, i surowców wpisanych na europejską listę surowców krytycznych (kobaltu, indu, berylu, galu).
Według wyliczeń PIE, w przeciętnym telefonie komórkowym znajduje się m.in. 14 g miedzi, 6,5 g kobaltu, 0,9 g litu, 0,27 g srebra, 0,027 g złota, 0,01 g indu oraz 0,003 g berylu. W 2019 roku w UE wyrzucono 16 tys. ton telefonów komórkowych.
Zawierały one surowce warte ok. 0,13 mld dolarów. Na świecie w 2022 roku wyrzucono około 5,3 mld telefonów komórkowych zawierających w sobie surowce o wartości ok. 12,4 mld dolarów.