{"vars":{{"pageTitle":"Europa szuka specjalistów od informatyki i technologii. Polska się wyróżnia w jednej dziedzinie [INFOGRAFIKA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["analitycy","eurostat","ict","informatycy","main","miejsca-pracy","najnowsze","najwazniejsze","ogloszenia-o-prace","programisci","statystyki"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"18 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":643776}} }
300Gospodarka.pl

Europa szuka specjalistów od informatyki i technologii. Polska się wyróżnia w jednej dziedzinie [INFOGRAFIKA]

Około 8,5 proc. ofert pracy w Unii Europejskiej, jakie publikowano w internecie dotyczyło specjalistów informatyki i technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). W Polsce popyt na pracę w tej dziedzinie jest nieznacznie powyżej europejskiej średniej, ale jesteśmy w czołówce w jednej specjalizacji. Jakiej?

Eurostat opublikował nowe statystyki dotyczące ogłoszeń o pracę pochodzących z internetowych portali pracy. To dane zebranie między czwartym kwartałem 2022 a trzecim kwartałem tego roku.

Z zestawienia Eurostatu wynika, że średnio w UE 8,5 proc. ofert pracy ogłaszanych w internecie dotyczyło branży ITC. Ale popyt na usługi specjalistów z tej dziedziny w Europie rozkłada się bardzo nierówno.

Słowacja w czołówce, Polska powyżej średniej

Najwyższy odsetek ofert pracy opublikowanych w sieci, w których firmy poszukiwały specjalistów ICT  miały Słowacja (16,5 proc.), Cypr (14,8 proc.) i Luksemburg (14,7 proc.). Na drugim końcu skali są Słowenia (3,7 proc.), Finlandia (4,1 proc.) i Chorwacja (4,3 proc.).

Jak na tym tle wypada Polska? Pokazuje to nasza grafika sporządzona na podstawie danych Eurostatu:

Programistę pilnie zatrudnię

O ile w szerokim ujęciu popyt na pracę specjalistów ICT w Polsce wypada średnio, to w jednej specjalizacji zapotrzebowanie u nas jest wyraźnie powyżej przeciętnej. Chodzi o programistów i analityków oprogramowania i aplikacji. W całej Europie dotyczyło ich 59,1 proc. ogłoszeń o pracę w tym sektorze. Tacy pracownicy byli najbardziej pożądani w Holandii (71,4 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę w ICT). Na drugim miejscu była właśnie Polska (69,9 proc.), a na trzecim Austria (65,7 proc.).


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Jak wygląda popyt na inne specjalizacje? Stosunkowo dużo ofert kierowano do techników ds. operacji ICT i wsparcia użytkownika (10,6 proc.). Firmy chciały też zatrudniać specjalistów ds. baz danych i sieci (9,8 proc.). Tych pierwszych dotyczyło ponad 20 proc. internetowych ogłoszeń o pracę w sektorze ICT w Portugalii (27,0 proc.), na Słowacji (23,5 proc.) i Malcie (20,5 proc.). Najniższe zapotrzebowanie na techników ds. operacji ICT i wsparcia użytkownika odnotowano w Polsce (4,1 proc.).

Polska pod tym struktury ogłoszeń nie co zresztą odstaje od UE. U nas dość dużo ofert dostają np. menedżerowie znający się na tej branży. W szczegółach wygląda to tak:

Dane na temat popytu na pracę specjalistów ICT to eksperymentalne statystyki Eurostatu. Opracowano je na podstawie milionów takich ogłoszeń z setek portali pracy w Internecie.

Czytaj także: