{"vars":{{"pageTitle":"Europejska waluta cyfrowa coraz bliżej. Ma swoje wady i zalety","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cyfrowe-euro","cyfryzacja","e-euro","euro","europejski-bank-centralny","komisja-europejska","najnowsze","waluty","zmiana-waluty"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"10 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":594464}} }
300Gospodarka.pl

Europejska waluta cyfrowa coraz bliżej. Ma swoje wady i zalety

Komisja Europejska opublikowała 28 czerwca propozycje utworzenia ram prawnych, które miałyby stać się podwaliną pod cyfrowe euro opracowywane przez Europejski Bank Centralny.

Cyfrowe euro miałoby spełniać takie funkcje jak gotówka w obecnym obiegu, umożliwiając bezpieczne płatności offline oraz dając obywatelom i rezydentom krajów strefy euro nieposiadającym kont bankowych narzędzie do płatności online.

Cyfrowe euro nie zastąpi banknotów i monet

Komisja podkreśla, że nowe rozwiązanie nie ma na celu zastąpienia gotówki. Ma stać się jej cyfrowym odwzorowaniem i alternatywą dla płatności dokonywanych za pośrednictwem banków komercyjnych. Gwarantem cyfrowego euro byłby Europejski Bank Centralny, a nie, jak w przypadku obecnych płatności, banki komercyjne i inne instytucje finansowe.

Cyfrowe euro ma dać możliwość dokonywania natychmiastowych płatności na odległość przez internet. Co więcej, zaoferuje także natychmiastowe i nieśledzone płatności offline, bez dostępu do internetu, między fizycznymi urządzeniami użytkowników.

Ponieważ cyfrowe euro byłoby legalnym środkiem płatniczym, musiałoby być akceptowane przez podmioty handlowe. Wyjątkiem byłyby bardzo małe podmioty, które nie zdecydują się na akceptowanie cyfrowej formy ze względu na koszty nowej infrastruktury.

Komisja wśród celów wdrożenia cyfrowego euro wymienia także promocję innowacyjności w płatnościach przez umożliwianie bankom i instytucjom płatniczym rozwijania nowych rozwiązań. To rozwiązanie umożliwi też wspieranie europejskiej otwartej autonomii strategicznej i umacnianie międzynarodowej roli euro.

Obecnie podkreśla się brak alternatyw dla prywatnych rozwiązań płatniczych, co może zwiększać wrażliwość UE w erze cyfrowej. Kolejnym celem jest utrzymanie roli pieniądza banku centralnego. Pełni funkcję kotwicy systemu płatności i monetarnego w sytuacji spadku popularności gotówki i wzrostu wagi pieniądza prywatnego.

Jest wiele „za” i równie dużo „przeciw”

Cyfrowe euro w pierwszym etapie byłoby dostępne tylko dla rezydentów oraz przedsiębiorców z krajów strefy euro. Jednak w kolejnym etapie można rozszerzyć jego wykorzystanie na pozostałe kraje UE, a nawet na państwa trzecie.

Komisja dostrzega przy tym ryzyko negatywnego wpływu na stabilność finansową tych krajów. Wspomina o narzędziach, które mogłyby zostać wprowadzone w życie w celu ograniczenia zagrożenia.


Polecamy również: Sztuczna inteligencja opanowuje świat materiałów. Przyda się ochronie klimatu


Dodatkowym celem wprowadzenia nowego środka płatniczego jest utrzymanie konkurencyjności euro w sytuacji, w której aż 87 krajów na świecie rozwija tego typu rozwiązania, w tym np. USA czy Wielka Brytania, a 9 już je uruchomiło.

Możliwymi zagrożeniami wynikającymi z wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego są nieefektywności. Wynikają one z dublowania już istniejącego systemu gotówkowego. Dodatkowo jest możliwy odpływ gotówki z depozytów w bankach komercyjnych do portfeli cyfrowego euro. Taka migracja depozytów, szczególnie w czasie kryzysów, może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową banków, podkopując ich stabilność.

Propozycja Komisji zapewnia EBC narzędzia pozwalające niwelować takie ryzyka, np. przez wprowadzanie limitów środków przetrzymywanych w walucie cyfrowej. Wśród najpopularniejszych obaw związanych z cyfrowym euro wymienia się też: silniejsze centralne regulacje, możliwość likwidacji gotówki, utrata prywatności czy problemy techniczne nowego systemu.

Czytaj także: