{"vars":{{"pageTitle":"Europejskie TOP10 dla zagranicznych inwestycji. Dwie lokalizacje z Polski w czołówce rankingów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["firma","inwestycje","londyn","main","miasta","najnowsze","najwazniejsze","potencjal-inwestycyjny","regiony","warszawa","wroclaw"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"19 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":677633}} }
300Gospodarka.pl

Europejskie TOP10 dla zagranicznych inwestycji. Dwie lokalizacje z Polski w czołówce rankingów

Największy potencjał inwestycyjny mają Londyn oraz region paryski, wynika z rankingu Europejskich Miast i Regionów Przyszłości 2024. Ale wysoko w zestawieniach znalazły się także dwie lokalizacje z Polski.

Ranking Europejskich Miast i Regionów Przyszłości 2024, w którym porównano najbardziej obiecujące lokalizacje inwestycyjne w całej Europie, przygotował serwis fDi Intelligence, należący do Financial Times. Oceniono 330 europejskich miast oraz 141 regionów położonych na Starym Kontynencie.

Autorzy zestawienia przyjrzeli się lokalizacjom pod kątem potencjału gospodarczego, otoczenia przyjaznego dla biznesu, łączności (w rozumieniu dystrybucyjnym, logistycznym), kapitału ludzkiego i stylu życia oraz efektywności kosztowej.

Brexit nie zaszkodził Londynowi

W rankingu miast pierwsze miejsce zajął Londyn.

– Pomimo Brexitu i politycznych zamieszek z ostatnich lat, Londyn ponownie pokonał konkurencję z kontynentu. Londyn zajmuje pierwsze miejsce w trzech z pięciu podkategorii: potencjał gospodarczy, kapitał ludzki i styl życia oraz przyjazność dla biznesu – czytamy w Rankingu Europejskich Miast i Regionów Przyszłości 2024.

Druga lokata przypadła Amsterdamowi.

– Amsterdam to siedziba centrów danych, ożywionej sceny technologicznej i wysoko wykwalifikowanej siły roboczej. Ten północnoeuropejski potentat przyciąga inwestycje w kluczowych sektorach – w ten sposób autorzy zestawienia uzasadniają wybór stolicy Holandii.

Na podium zmieścił się jeszcze Dublin. Został doceniony za zarządzenie funduszami, centra danych oraz coraz większą liczbę światowych firm technologicznych.

– Dublin wyłonił się jako wiodący wybór dla globalnych firm technologicznych, szukających lokalizacji w Europie, dzięki swojej wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, ugruntowanemu środowisku biznesowemu, niskim stawkom podatkowym dla przedsiębiorstw w Irlandii oraz członkostwu w UE – czytamy w rankigu przygotowanym przez fDi Intelligence.

Warszawa zaraz za podium

Z zestawienia fDi Intelligence wynika, że zaraz za podium znalazła się Warszawa. To oznacza, że stolica Polski została uznana za najbardziej perspektywiczne miasto do inwestowania w całym regionie Europy Środkowowschodniej. Wyraźnie pokazuje to mapa sporządzona na podstawie rankingu.


Warszawa została doceniona za przyjazne otoczenie biznesowe, kapitał ludzki oraz efektywność kosztową.

Z polskich miast ich uwagę zwrócił jeszcze Wrocław. – Wrocław jest centrum technologii i innowacji. Według raportu Polish Startups 2023 opublikowanego przez Startup Poland, miasto było domem dla największej liczby start-upów w kraju, stanowiąc około 28 proc. całkowitej liczby w kraju w ubiegłym roku – zauważyli autorzy zestawienia. Stolica woj. dolnośląskiego pokonała tym samym Zurych i Wilno. Wrocław wypadł najlepiej jeżeli chodzi o miasta średniej wielkości.

Jednak wysoka pozycja Warszawy to nie jedyny powód do dumy. W drugim rankingu, na potrzeby którego analizowano potencjał całych regionów, wysoko wypadł Śląsk, zajmując dziewiąte miejsce.

W raporcie zauważono, że Śląsk ma duży potencjał inwestycyjny, zwłaszcza jeśli chodzi o kapitał ludzki oraz istniejącą infrastrukturę naukową i technologiczną. To region, który jest w stanie przyciągać i promować inwestycje high-tech. Poza tym działa tu ponad pół miliona małych i średnich przedsiębiorstw.

W których regionach warto otwierać biznesy?

Numerem jeden na tej liście rankingowej jest region paryski. To najbardziej zaludniony i jednocześnie najbogatszy region Francji. Odpowiada za 31 proc. krajowego produktu krajowego brutto. Region paryski zwyciężył w podkategoriach potencjał gospodarczy, kapitał ludzki i styl życia.

Kolejne miejsce zajęła Południowo-Wschodnia Anglia jako miejsce, które potrafi przyciągać duże inwestycje przemysłowe.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Kontynuując sukces Londynu w ogólnym rankingu fDi, Południowo-Wschodnia Anglia korzysta zarówno ze światowej pozycji stolicy, jak i ma swoje własne regionalne atrakcje. W ciągu roku 2023 Południowo-Wschodnia Anglia przyciągnęła 395 projektów — więcej niż jakikolwiek inny duży region w Europie – dowiadujemy się z Rankingu Europejskich Miast i Regionów Przyszłości 2024.

Autorzy zestawienia uznali, że w przypadku regionów, na wyróżnienie zasługuje też Westfalia:

– Najbardziej zaludniony region Niemiec znany jest ze swoich centrów biznesowych i krajobrazów naturalnych. Jako główne miejsce inwestycji w kraju, w regionie zainwestowało około 22 000 zagranicznych firm – w taki sposób uzasadniono przyznanie trzeciego miejsca temu niemieckiemu regionowi.

To też może Cię zainteresować: