{"vars":{{"pageTitle":"Exodus z Warszawy. Zmęczeni drożyzną mieszkańcy wybierają mniejsze miejscowości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["depopulacja","garwolin","grojec","instytut-pokolenia","main","metropolie","migracje","najnowsze","trojmiasto","warszawa","wroclaw"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"14 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":625809}} }
300Gospodarka.pl

Exodus z Warszawy. Zmęczeni drożyzną mieszkańcy wybierają mniejsze miejscowości

W ciągu 4 lat z Warszawy wyjechało 180 tys. mieszkańców. Dla porównania Wrocław opuściło 3 razy mniej osób. Mieszkańcy miast przeprowadzili się do mniejszych miejscowości, które tym samym dostały szansę na zatrzymanie depopulacji. 

O Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście przyzwyczailiśmy się myśleć jako o miejscach, do których Polacy chętnie się przeprowadzają. Głównie ze względu na większą ilość ofert pracy czy większe możliwości edukacyjne. Tymczasem, jak ustalił Instytut Pokolenia, jest wiele osób, które rozstają się z metropoliami.

Ile osób wyjechało z Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta?

– O ile w przypadku aglomeracji warszawskiej (wraz z Warszawą) dotychczasowe trendy odnośnie do migracji uległy zmianie, widoczna jest bowiem emigracja poza ośrodek centralny i powiaty ziemskie aglomeracji, o tyle w przypadkach dwóch pozostałych aglomeracji nie dostrzega się tej tendencji – czytamy w opracowaniu „Dyskretny urok miast i miasteczek. Dokąd przeprowadzają się mieszkańcy metropolii?” autorstwa Instytutu Pokolenia.

W latach 2019-2022 z Warszawy wyjechało przeszło 180 tys. mieszkańców, z Wrocławia – blisko 49 tys. osób, a z Trójmiasta – około 27 tys. mieszkańców (kolejno: 10 proc., 7,2 proc. i 3,6 proc. ogółu ludności tych ośrodków według stanu z 2021 roku).

Gdzie przeprowadzają się mieszkańcy Warszawy?

Jeżeli chodzi o bliższe lokalizacje, mieszkańcy Warszawy i aglomeracji warszawskiej najczęściej migrowali do Grójca, Garwolina, Ciechanowa i Gostynina. W przypadku Grójca migranci stanowią ponad 10 proc. obecnych mieszkańców.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Natomiast w odniesieniu do dalszych lokalizacji, na peryferia (poza ośrodki stanowiące ponadregionalne, regionalne i lokalne bieguny wzrostu i ich strefy zewnętrzne) przeprowadziło się 4 na 100 mieszkańców Warszawy opuszczających województwo mazowieckie.

Dlaczego Warszawa i jej okolice nie są już tak atrakcyjnym miejscem do życia? Instytut Pokolenia tłumaczy, że pandemia i upowszechnienie się pracy zdalnej sprawiły, że mieszkańcy chętniej wyprowadzają się poza obszary metropolitalne ze względu na panujące tam niższe koszty życia, w tym koszty związane z zakupem i utrzymaniem mieszkań.

Kto się wyprowadza z metropoliii?

Jeżeli chodzi o Warszawę decyzję o migracji najczęściej podejmują mężczyźni. Na ogół wyjeżdżają osoby w wieku 30–44 lata. Podobnie jest we Wrocławiu i Trójmieście. Innym wspólnym mianownikiem jest status migrantów – to zwykle osoby w dobrej sytuacji materialnej.

Jednocześnie autorzy badania podkreślają, że zjawisko opuszczania dużych miast działa na korzyść samorządów położonych peryferyjnie. To dla nich szansa na zatrzymanie depopulacji, pod warunkiem stworzenia dobrych warunków do życia dla osób „zmęczonych” dużymi miastami.

To też może Cię zainteresować: