W swoim expose premier Mateusz Morawiecki stwierdził m.in., że armia musi rosnąć w siłę. Wydatki materiałowe na uzbrojenie „nie będą zaliczane, w przypadku wyliczeń związanych z procedurą nadmiernego deficytu, do deficytu budżetowego”. Premier podkreślił też, że jego rząd będzie stawiał na politykę demograficzną i senioralną. Chce wprowadzić bon rodzicielski oraz ulgi dla firm zatrudniających seniorów.
– Odnieśliśmy drugi w historii III Rzeczypospolitej wynik. Żadna z innych partii nigdy nie miała takiej liczby głosów, 7,5 miliona Polaków zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość – zaczął szef rządu.
– Misję, której się podjąłem, realizuję właśnie dla naszych wyborców, ale także wobec odpowiedzialności dla tych, którzy wzięli udział w wyborach – dodał.
„Armia musi rosnąć w siłę”
Mateusz Morawiecki mówił o wyzwaniach dla Polski. Jako pierwsze wymienił „trwałe dołączenie do państw najbardziej rozwiniętych”. Dodawał, że Polacy powinni lżej pracować a lepiej żyć.
– Naszym celem jest by Polska stała się krajem dobrze opłacanych specjalistów. Trzeba stworzyć warunki, w których pracownicy są godnie traktowani, a ich wolny czas jest szanowany. Naszym celem jest średnia płaca 10 tys. brutto – mówił Morawiecki w expose.
Kolejnym wyzwaniem jest bezpieczeństwo. Tu premier wskazał m.in. rozwój atomu w Polsce, który jest „szansą na niezależność, skok cywilizacyjny Polski”.
– Armia musi rosnąć w siłę. Wydatki na wojsko już teraz sięgają około 4 proc. PKB – wskazał także Mateusz Morawiecki.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
– Amerykanie przekazali nam informację, że 15 grudnia zdolność operacyjną osiągnie tarcza antyrakietowa w Redzikowie – dodał.
Szef rządu wskazał, że wydatki materiałowe na uzbrojenie, na armię polską nie będą zaliczane, w przypadku wyliczeń związanych z procedurą nadmiernego deficytu, do deficytu budżetowego.
Bon rodzicielski
Mateusz Morawiecki mówił też o kryzysie demograficznym.
– Choć wiele zrobiliśmy, nie osiągnęliśmy efektu demograficznego, który byśmy chcieli – przyznał premier.
Zaznaczył, że niepowodzenie to ma związek z czynnikami kulturowymi:
– Widzimy, że nasze żony, córki, wnuczki chcą żyć zupełnie inaczej i wszyscy panowie muszą to zrozumieć.
Zwrócił uwagę również na to, że epidemią naszych czasów są problemy z płodnością. I tu Morawiecki zaproponował bon rodzicielski, który miałby zapewnić finansowanie różnych metod leczenia niepłodności. Metodę wybieraliby przyszli rodzice.
Polityka senioralna
Premier podkreślił też, że jego rząd będzie stawiał na politykę senioralną. Chce wprowadzić ulgi podatkowe dla firm zatrudniających seniorów. Rozwijane mają być też Uniwersystety Trzeciego Wieku. Powstać mają cyfrowe domy seniora.
Mateusz Morawiecki chce także, żeby w każdej gminie powstały nowoczesne centra kultury.
Rewolucja cyfrowa
Mateusz Morawiecki sporo miejsca w swoim przemówieniu poświęcił także rewolucji cyfrowej:
– Ważne jest, żebyśmy byli twórcami, a nie tylko odbiorcami usług cyfrowych. Chcemy, żeby Polska jeszcze wzmocniła swoją pozycję jako zagłębie talentów z branży IT.
Premier podkreślił, że nowe technologie muszą służyć rozwojowi, a nie tylko zyskom wielkich korporacji.
– Dlatego państwo musi mieć decydujący głos w sprawie rozwoju i wykorzystania narzędzi cyfrowych. Stawką jest tu nie tylko nasza pozycja w łańcuchu dostaw, ale po prostu nasza wolność.
Premier odniósł się także do UE.
– Europa ojczyzn a nie Europa bez ojczyzn. Nie zgadzamy się na jakiekolwiek dalsze odbieranie kompetencji państwom. Jeśli Unia Europejska ma przetrwać, to musi odejść od prób łapczywego zagarniania kolejnych kompetencji. Nie będzie naszej zgody na zmniejszanie zakresu spraw, które podlegają państwu polskiemu. W szczególności takich jak polityka zagraniczna, bezpieczeństwo, podatki czy prawo rodzinne i wiele innych dziedzin.
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego zaplanowano na godz. 15:00.
To też może Cię zainteresować:
- Drugi krok konstytucyjny, czyli jak powstanie rząd Tuska. Tej procedury jeszcze nikt nie użył
- „Łaski nie robi”. Tusk o deklaracjach współpracy NBP z rządem i Trybunale Stanu dla Glapińskiego
- Od tego zacznie nowy rząd. Tusk wymienił pierwsze działania
- Bitwa na trybunały. PiS chce zbadania przepisów o TS przez TK. W tle sprawa prezesa NBP