{"vars":{{"pageTitle":"Finanse w czołówce obaw młodych Polaków. Może to wpływać na ich decyzje życiowe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse-osobiste","najnowsze","obawy","obawy-polakow"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"1 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":720207}} }
300Gospodarka.pl

Finanse w czołówce obaw młodych Polaków. Może to wpływać na ich decyzje życiowe

Polacy w wieku 18-35 lat najbardziej obawiają się braku pieniędzy – wskazuje tak 47,4 proc., wynika z raportu UCE Research i Risify. Spośród blisko 40 czynników w TOP5 obaw znalazły się wyłącznie lęki ze sfery finansowej: obawy o wzrost kosztów życia – 27 proc., o utratę pracy lub możliwości zarobkowania – 24 proc., rosnące ceny w sklepach – 23,9 proc., a także o wysokie podatki – 23,6 proc.

Z raportu pt. „Czego boją się młodzi Polacy?” wynika, że na dalszych pozycjach w rankingu znajdują się obawy przed popadnięciem w długi – 20,9 proc., napływem imigrantów – 19,6 proc., śmiercią bliskiej osoby – 16,7 proc., byciem ofiarą oszustwa – 14,7 proc., a także powrotem wysokiej inflacji – 14,4 proc. Najmniej niepokojące okazały się takie kwestie, jak ewentualne kontakty z urzędami – 0,4 proc., hejt w Internecie – 0,9 proc., a także brak awansu zawodowego – 1 proc., macierzyństwa bądź ojcostwa – 1,1 proc., zazdrości innych ludzi – 1,1 proc., a także małżeństwa – 1,1 proc.


Zobacz też: Życie w pracy, czyli kto najdłużej w Europie jest zawodowo aktywny. Jak wypada Polska? [GRAFIKA]


Te wszystkie obawy odzwierciedlają trudną sytuację ekonomiczną młodych ludzi. Wskazują na niestabilność finansową i niepewność na rynku pracy, z którą muszą się mierzyć. Młodzi ludzie często dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, co wiąże się z niższymi zarobkami i mniejszymi możliwościami oszczędzania. Wysoka inflacja, rosnące koszty życia i podatki dodatkowo obciążają ich budżety. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że młode osoby coraz częściej odczuwają duży stres związany z finansami, co może wpływać na ich decyzje życiowe, w tym związki i rozwody – skomentował psycholog, jeden ze współautorów raportu z platformy psychoterapii Risify.pl Patryk Rzepka, cytowany w komunikacie.

Obawianie się długów może być związane z trudnościami w zarządzaniu finansami i obciążeniami kredytowymi, ale nie tylko. Strach przed oszustwami jest uzasadniony w erze cyfrowej, w której występują różnorodne zagrożenia, takie jak phishing czy kradzież tożsamości. Lęki te podkreślają potrzebę edukacji finansowej i zwiększania świadomości na temat zabezpieczeń w sferze online. Obawa przed napływem imigrantów może wynikać z niepewności co do wpływu na rynek pracy i społeczeństwo. Nie jest to zaskoczeniem w kontekście obecnych debat publicznych na ten temat – dodał.

Większość młodych ma obawy

Według raportu, 1,5 proc. rodaków w wieku 18-35 lat niczego się nie obawia. Z kolei 2,5 proc. ankietowanych nie wie, czy coś budzi ich niepokój. Natomiast 2,6 proc. respondentów boi się czegoś innego, co nie zostało uwzględnione na liście blisko 40, specjalnie dobranych obaw.

Fakt, że tylko 1,5 proc. ankietowanych zupełnie niczego się nie boi, wskazuje na powszechną obecność lęków w codziennym życiu młodych ludzi. Wynik badania nie jest zaskakujący, ale jednocześnie pokazuje, jak bardzo młodzi ludzie potrzebują wsparcia w radzeniu sobie z ich obawami. Biorąc pod uwagę ww. listę, najwięcej osób w wieku 18-35 lat obawia się braku pieniędzy – 47,4 proc. W mojej ocenie, jest to wynikiem zarówno wysokiej inflacji, jak i innych czynników, takich jak niskie zarobki na początku kariery zawodowej i presja konsumpcyjna. Młodzi Polacy potrzebują możliwości zwiększenia dochodów, aby mogli lepiej planować swoją przyszłość i zmniejszyć stres związany z finansami – wskazał współautor raportu.

Lęk o brak pieniędzy częściej wskazują kobiety niż mężczyźni (49,3 proc. vs. 45,3 proc.). Mówią o nim głównie osoby ze wsi i z miejscowości liczących do 5 tys. mieszkańców (54,4 proc.). Przeważnie dotyczy to Polaków z miesięcznym dochodem netto w wysokości 1000-2999 zł (54,9 proc.) i ze średnim wykształceniem średnim (51,6 proc.), podano także.

Raport pt. „Czego boją się młodzi Polacy? Edycja I 2024” powstał na podstawie badania sondażowego, przeprowadzonego metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na próbie 808 Polaków w wieku 18-35 lat.

Polecamy także: