{"vars":{{"pageTitle":"Tylko 20% osób na scenach Forum Ekonomiczne w Karpaczu to kobiety","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["300women","forum-ekonomiczne","forum-ekonomiczne-w-karpaczu","forum-ekonomiczne-w-krynicy","gender-balance","kobiety","kobiety-w-gospodarce","konferencja","parytety","rownosc-plci","wydarzenie"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"20 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":190116}} }
300Gospodarka.pl

Tylko 20% osób na scenach Forum Ekonomiczne w Karpaczu to kobiety

Tylko 20 proc. panelistów i moderatorów na scenie niedawno zakończonego Forum Ekonomicznego w Karpaczu to kobiety. Wynik jest identyczny co podczas imprezy w 2019 roku.

Forum Ekonomiczne – które odbywało się od 1992 roku we wrześniu w Krynicy-Zdroju, a od 2020 roku w Karpaczu – jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń gospodarczych w Polsce.

Z okazji powrotu do cyklu konferencji gospodarczych po pandemicznym 2020 roku (choć Forum Ekonomiczne wyjątkowo odbyło się stacjonarnie także rok temu, ale z obostrzeniami), 300Gospodarka postanowiła powrócić do swojej małej tradycji sprawdzania gender balance na największych kongresach gospodarczych w kraju.


Polecamy także: Gdzie bywać, kogo znać: I ranking najlepszych kongresów gospodarczych w Polsce


W tym roku w zakończonym 9 września Forum wzięło udział tysiące przedstawicieli biznesu i polityki. Część uczestników wystąpiła także na scenach kongresu, zajmując w sumie 1806 miejsc jako paneliści i moderatorzy (niektórzy uczestniczyli w kilku panelach).

Dlatego liczyliśmy każdy raz, kiedy dana osoba pojawiła się na scenie. Innymi słowy, liczyliśmy miejsca we wszystkich panelach i płeć osoby, która dane miejsce zajęła.

Wnioski? Na scenie wciąż (zbyt) często rozbrzmiewały męskie głosy. Przewertowaliśmy niezwykle obszerną agendę konferencji (stąd publikujemy ten tekst z opóźnieniem) i wyliczyliśmy, że na 1519 miejsc panelistów aż 1203 zajęli mężczyźni. To oznaczało, że zaledwie 316 miejsc przypadło kobietom.

W procentach to odpowiednio 79,2 proc. dla mężczyzn i 20,8 proc dla kobiet.

Znacznie mniej kobiet było także wśród miejsc zarezerwowanych dla moderatorów – 50 na 287 miejsc ogółem. Oznacza to, że mężczyźni stanowili 82,58 proc. tej grupy.

Według naszych wyliczeń, wszystkie wystąpienia kobiet na scenie stanowiły 20,3 proc. w ciągu całego Forum Ekonomicznego.

To podobny wynik do tego z 2019 r. Wtedy parytet kobiet i mężczyzn przedstawiał się odpowiednio 19,9 proc. i 80,1 proc.

Co ciekawe, w niektórych panelach uczestniczyły tylko kobiety, a w innych tylko mężczyźni, przy czym te drugie sytuacje zdarzały się znacznie częściej.

Dyskusje poświęcone tylko kobietom zatytułowano „Innowacje w rękach kobiet. Praca na rzecz równych szans” oraz „Czas na przywództwo kobiet – w stronę świata, w którym rządzą kobiety”.

Polecamy także: EFNI liderem kongresowego gender balance. Kobiety stanowiły prawie 40 proc. uczestników paneli