{"vars":{{"pageTitle":"Frankowicz równy złotówkowiczowi. Prezes ZBP proponuje systemowe rozwiązanie problemu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["banki","frank-szwajcarski","frankowicze","kredyt-frankowy","najnowsze","system-bankowy","tadeusz-bialek","zbp","zwiazek-bankow-polskich"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"28 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":649976}} }
300Gospodarka.pl

Frankowicz równy złotówkowiczowi. Prezes ZBP proponuje systemowe rozwiązanie problemu

Systemowe rozwiązanie problemu kredytów frankowych jest potrzebne, bo bez niego ze sprawami frankowiczów będziemy się borykać jeszcze przez 10-15 lat, twierdzi prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jego zdaniem takim rozwiązaniem ma być ustawa, która wzmocni i przyspieszy proces zawierania ugód.

Kapitały sektora bankowego są niezbędne do rozwoju gospodarki, muszą pracować dla całego społeczeństwa, a nie być zamrożone w postaci rezerw na wypłaty ogromnych środków pieniężnych na darmowe kredyty po unieważnieniu dla wąskiej grupy klientów banków stanowiącej mniej niż 1 proc. ogółu – powiedział Białek w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Hipotetycznie możliwe byłoby rozwiązanie problemu kredytów frankowych za pomocą ustawy, która dokona przymusowej konwersji. Jednak Białek nie jest jej zwolennikiem, bo jego zdaniem „na tym etapie nie byłoby to właściwe”.

Prezes ZBP uważa, że systemowe rozwiązanie powinno mieć na celu wsparcie ugodowego trybu rozwiązywania sporów. Dodał, że ustawa powinna sankcjonować proces i jednocześnie zachęcać do dobrowolnego zawierania ugód.

Frankowicze na równi ze złotówkowiczami

Prezes ZBP przypomniał, że przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski proponował już dawno, żeby traktować kredyt walutowy tak, jakby był od początku kredytem w złotówkach. To rozwiązanie „fair”, bo zrównuje frankowicza z kredytobiorcą złotówkowym, a nie uprzywilejowuje go – dodaje Białek. Zrównanie kredytów jego zdaniem jest sprawiedliwe społecznie, powinno stanowić oś rozwiązania systemowego.

Jak powiedział, sytuacja, gdzie unieważnia się wieloletnie umowy z powodu powszechnie używanych w obrocie klauzul przeliczeniowych, jest całkowicie nieproporcjonalną sytuacją.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Białek postuluje, by ustawa nakładała na banki obowiązki, takie jak przedstawienie w jednolitej formule rozwiązania ugodowego, jeszcze na etapie przedsądowym. W ustawie można zawrzeć przepis, który promowałby ugody przez bonusy dla klientów, którzy zawrzą ugodę.

Banki i frankowicze podpisali już ponad 75 tys. ugód. Jednak instytucje bankowe mają różną dynamikę zawierania ugód, dlatego potrzebne jest rozwiązanie systemowe. To zapewniłoby jednakowe podejście banków do ugód i narzucałoby terminy działań.

Czytaj także: