{"vars":{{"pageTitle":"Fuzja jądrowa jako źródło energii. Obiecujące wyniki badań w USA","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","fuzja-jadrowa","fuzja-termojadrowa","main","najnowsze","usa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":436621}} }
300Gospodarka.pl

Fuzja jądrowa jako źródło energii. Naukowcy z USA ogłaszają przełom [AKTUALIZACJA]

Po dziesięcioleciach badań naukowych uzyskano przełomowe wyniki. Fuzja jądrowa może w przyszłości zapewnić światu czystą energię.

Naukowcy z amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory po raz pierwszy uzyskali produkcję energii netto z reakcji termojądrowej. To tak zwany „zapłon”.

Informację jako pierwszy podał Financial Times. Informację potwierdził Departament Energii USA na dzisiejszej konferencji prasowej.

– Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. był ważnym dniem w nauce. Uzyskanie zapłonu to kluczowe osiągnięcie po 60 latach badań – mówiła szefowa National Nuclear Security Administration Jill Hruby.

Co to jest fuzja termojądrowa?

Fuzja jądrowa to zjawisko, która zachodzi w Słońcu. Od lat pięćdziesiątych XX wieku naukowcy starają się wykorzystać ten rodzaj reakcji do produkcji energii.

Proces polega na tym, że jądra atomowe zderzają się ze sobą, ulegając syntezie i uwalniając przy tym energię. W amerykańskim laboratorium naukowcy mieli po raz pierwszy uzyskać tą drogą więcej energii niż włożono w uruchomienie reakcji. Do tego celu wykorzystano laser i paliwo wodorowe.

– Reakcja termojądrowa w amerykańskim ośrodku rządowym wygenerowała około 2,5 megadżula energii, co stanowiło około 120 proc. z 2,1 megadżula energii w laserach, powiedziały osoby znające wyniki, dodając, że dane są nadal analizowane – czytamy w Financial Times.

„Przełomowy moment”

– Jeśli to, co zostało zgłoszone jest prawdą i więcej energii zostało uwolnione niż zostało użyte do wytworzenia plazmy, to jest to prawdziwy przełomowy moment, który jest niezwykle ekscytujący – skomentował profesor Jeremy Chittenden, cytowany w The Guardian.

Podkreślił jednak, że od pozytywnych wyników eksperymentu jest jeszcze długa droga do wykorzystania energii z fuzji jądrowej do produkcji prądu.

Podczas konferencji prasowej również sekretarz energii USA Jennifer Granholm była ostrożna co do komercyjnego wdrożenia technologii.

To zajmie dekady, może nie pięć czy sześć dekad, jak wcześniej mówiliśmy – dodała szefowa laboratorium Kim Budil.

Zaletą fuzji jądrowej jako potencjalnego źródła energii jest brak emisji gazów cieplarnianych. Nie generuje ona też odpadów radioaktywnych długiego składowania. Dodatkowo niewielkie jest zużycie paliwa.

Lawrence Livermore National Laboratory jest częścią National Nuclear Security Administration. Podlega ona pod Departament Energii USA.

To nie jedyna jednostka naukowa testująca reakcję termojądrową. We Francji zlokalizowany jest Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny – ITER. To projekt badawczy europejskiej organizacji Euratom realizowany przy współpracy innych państw.

Polecamy też: