{"vars":{{"pageTitle":"Gaia-X, europejski projekt technologii chmurowej, z nową placówką w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["chmura","chmura-obliczeniowa","cyfryzacja","gaia-x","piit","zwiazek-cyfrowa-polska"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"3 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":184557}} }
300Gospodarka.pl

Gaia-X, europejski projekt technologii chmurowej, z nową placówką w Polsce

W Polsce powstała i rozpoczęła działalność placówka europejskiego projektu na rzecz rozwoju technologii chmurowej – hubu Gaia-X. Będzie to trzecia krajowa placówka hubu. Pozostałe mieszczą się w Luksemburgu i Słowenii.

Placówka zainaugurowała działalność w Polsce podczas drugiego dnia konferencji CYBERSEC 2021 w Krynicy-Zdrój. Za sterami projektu w Polsce stoją organizacje branżowe, Związek Cyfrowa Polska oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Obie organizacje działają na rzecz cyfryzacji i modernizacji państwa w Polsce.

Czym jest Gaia-X?

Działalność hubu Gaia-X polega na projektowaniu i wdrażaniu architektury udostępniania danych. Jest ona złożona się ze wspólnych standardów wymiany danych oraz narzędzi i mechanizmów zarządzania nimi. Obejmuje także rozpowszechnianie najlepszych praktyk w tym zakresie.

Pod kątem technologicznym, działalność hubów odnosi się do zagadnień związanych m. in. ze sztuczną inteligencją, Internetem Rzeczy i technologią 5G.

Gaia-X stara się bazować na już istniejących inicjatywach, które napędzają rozwój nowych modeli biznesowych i przestrzeni danych w UE i jej państwach członkowskich. „Dlatego dołączenie do międzynarodowego projektu i wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi organizacjami jest dla PIIT bardzo ważna w procesie rozwijania usług krajowych” – powiedział wiceprezes Izby, Xawery Konarski.

Do zadań hubów krajowych, takich jak polska placówka, należy tworzenie środowiska dostawców oraz użytkowników chmury. Mają także współpracować w tym zakresie z rządzącymi w danym państwie.

„Ulokowanie hubu w kraju to ogromna szansa, by polski biznes, nauka i administracja zyskały cenny głos w sprawie rozwoju europejskiej gospodarki danych. To również kolejny krok w kierunku budowania pozycji naszego kraju w sferze cyfrowej” – powiedział prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

Czytaj też: