{"vars":{{"pageTitle":"Gazociąg jamalski: Niemcy przesyłają rosyjski gaz z powrotem na wschód, w tym do Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz-ziemny","kontrakt-jamalski","kryzys-energetyczny","niemcy","paliwo","polityka","polska","rosja","surowce","ukraina"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":238035}} }
300Gospodarka.pl

Gazociąg jamalski: Niemcy przesyłają rosyjski gaz z powrotem na wschód, w tym do Polski

Przed ostatnie kilka dni gaz ziemny płynął rurociągiem jamalskim w odwrotnym kierunku niż zwykle. Paliwo było dostarczane z Niemiec do Polski – zamiast jak zwykle z Rosji przez Polskę do Zachodniej Europy.

Gazociąg jamalski zazwyczaj dostarcza gaz z Rosji na Zachód Europy. Jednak w poniedziałek 27 grudnia mija tydzień, od kiedy Niemcy przesyłają nim gaz do Polski – podaje agencja prasowa Reuters.

Z kolei rosyjski państwowy koncern Gazprom nie zaplanował na dzisiaj przesyłu gazu, jak wynika z danych z rynków towarowych – podaje agencja.

Niemcy odsprzedają rosyjski gaz Polsce i Ukrainie – powiedział w ubiegłym tygodniu prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Dodał, że to pogarsza sytuację na rynku.

Niemiecki rząd odmówił komentarza w tej sprawie, a firmy zajmujące się przesyłem gazu odmówiły komentarza, o który prosiła je agencja.

Kryzys gazowy w Europie

Doniesienia Reutersa pojawiły się w momencie, gdy w Europie trwa kryzys energetyczny. Ceny gazu, który jest podstawą systemów ciepłowniczych w Europie Zachodniej, osiągają nienotowane nigdy poziomy.

Na ich poziom w istotnym stopniu wpływa polityka Rosji, która jest głównym eksporterem gazu do reszty Europy.

Więcej o sytuacji pisaliśmy w tych artykułach: