{"vars":{{"pageTitle":"Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1. Doszło do wybuchu, podaje szwedzki urząd","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kryzys-energetyczny","main","najnowsze","nord-stream-1","rosja"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"27 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":361163}} }
300Gospodarka.pl

Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1. Doszło do wybuchu, podaje szwedzki urząd

Z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 wycieka gaz. Eksperci z Danii i Szwecji potwierdzają, że w rejonie wycieku doszło do eksplozji.

Sejsmolodzy w Danii i Szwecji w poniedziałek zarejestrowali potężne wybuchy w obszarach wycieków gazu na gazociągach Nord Stream. Informację podało we wtorek szwedzkie Narodowe Centrum Sejsmologii (SNSN) na Uniwersytecie w Uppsali.

– Nie ma wątpliwości, że były to eksplozje – powiedział sejsmolog SNSN Bjorn Lund, cytowany przez agencję prasową Reuters.

Zachodni politycy nie wykluczają sabotażu ze strony Rosji.

Wyciek na Nord Stream

Na obu gazociągach Nord Stream – zarówno funkcjonującym Nord Stream 1 i nieuruchomionej inwestycji Nord Stream 2 – odnotowano duże wycieki. Oba gazociągi łączą Rosję z zachodem Europy.

Wyciek gazu jest widoczny na powierzchni Morza Bałtyckiego. Poniższe fotografie i wideo udostępniło duńskie ministersrtwo obrony:

Zdaniem zachodnich polityków wycieki mogą być efektem sabotażu ze strony Rosji i kolejnym działaniem w prowadzonym przez Kreml szantażu energetycznym wobec Europy.

Skandynawskim ekspertom udało się potwierdzić, że w rejonie wycieku doszło do dwóch eksplozji. Ponadto oba rurociągi zawierały gaz, chociaż nie były eksploatowane.

Premier Polski Mateusz Morawiecki wprost obwinia Rosję o sabotaż. Mówił o tym podczas dzisiejszej uroczystości otwarcia Baltic Pipe. Premier Danii Mette Frederiksen wskazała z kolei, że nie można wykluczyć celowego działania ze strony Rosji.

Siły zbrojne Danii poinformowały, że największy zanotowany wyciek gazu spowodował zakłócenia powierzchniowe o średnicy znacznie przekraczającej kilometr.

Przecieki były bardzo duże. Może minąć tydzień, zanim gaz w ogóle przestanie wypływać z gazociągów, powiedział szef duńskiej Agencji Energetycznej Kristoffer Bottzauw, cytowany przez Reutersa.

Statki mogą stracić pływalność, jeśli wpłyną na ten obszar. Powierzchnia morza jest pełna metanu, co oznacza, że ​​istnieje zwiększone ryzyko eksplozji na tym obszarze – powiedział Bottzauw.

Jak wskazują dziennikarze Reutersa, wycieki i uszkodzenia rozwiewają wszelkie oczekiwania, że ​​Europa może otrzymać od Rosji gaz przez Nord Stream 1 przed nadchodzącą zimą.

Polecamy też: