{"vars":{{"pageTitle":"Tak będą wyglądać Gdańsk i Gdynia, jeśli temperatura Ziemi podniesie się o 3°C","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["cop-26","gdansk","gdynia","glasgow","klimat","main","mapa","morze-baltyckie","polska","wzrost-poziomu-wod","zielona-transformacja","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"13 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":202453}} }
300Gospodarka.pl

Tak będą wyglądać Gdańsk i Gdynia, jeśli temperatura Ziemi podniesie się o 3°C

Bazylika Mariacka w Gdańsku i śródmieście Gdyni to tylko jedne z wielu ważnych przybrzeżnych lokalizacji świata, które znajdą się pod wodą, jeśli ludzkość nie zwiększy działań na rzecz zatrzymania wzrostu temperatury Ziemi.

Wizualizacje oparte na badaniu z Environmental Research Letters opraował Climate Central, międzynarodowa organizacja dziennikarska non-profit, informująca o zmianach klimatu. To ona przygotowała symulację tego, jak spowodowany podniesieniem się temperatury wzrost poziomu mórz wpłynie na przybrzeżne miejscowości.

Badanie, które stało się bazą dla wizualizacji, identyfikuje miejsca, które uda się uratować lub nie w zależności od działań powstrzymujących ludzkość przed zmianami klimatu podczas najbliższego międzynarodowego Szczytu Klimatycznego COP26 w Glasgow, który rozpoczyna się 1 listopada.

Dlatego też wizualizacje opatrzone są zawsze podobnym komentarzem: “Jaką przyszłość wybierzemy? Podczas Szczytu Narodów Zjednoczonych COP26 w Glasgow, decyzje światowych liderów zdecydują, do jakiej wysokości ostatecznie wzrośnie poziom morza w Gdańsku”.


Czytaj też: Upały w Warszawie i innych miastach za 30 lat będą zbierać śmiertelne żniwo. Miasta muszą się zmienić


Te badania, w połączeniu z danymi i obrazami z Google Earth, umożliwiają precyzyjne zobrazowanie przyszłych poziomów wody w ponad 200 lokalizacjach przybrzeżnych na całym świecie. Kolekcja „Picturing Our Future” zawiera symulacje wideo i fotorealistyczne wizualizacje poziomów mórz w przyszłości wokół punktów orientacyjnych i kultowych dzielnic – informuje Climate Central.

Wśród nadwodnych lokalizacji znalazły się także polskie miasta – Gdańsk i Gdynia. Interaktywne materiały pozwalają zobaczyć, jak zmieniać się będzie poziom wody w tych rejonach w zależności od tego, o ile podniesie się globalna temperatura.

Analiza uwzględnia wielowiekowe wpływy wysokich emisji na wzrost poziomu mórz – od 200 do 2000 lat w przyszłość. Daty, kiedy konkretnie morze miałoby podnieść się na tych wizualizacjach nie znajdziemy. Jak piszą autorzy wizualizacji, „to, że w odłączonej od prądu lodówce stopnieje lód, jest pewne. Podobnie naukowcy potrafią przewidzieć wzrost poziomu mórz pod wpływem ogrzania atmosfery w różnym stopniu, nawet jeśli trudniej określić, kiedy dokładnie to się stanie: być może potrwa wiele wieków”.

Bazylika Mariacka w Gdańsku pod wodą

Powyższa ilustracja prezentuje, jak będzie zmieniać się poziom wody wokół Bazyliki Mariackiej w Gdańsku pod wpływem spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu. Po lewej mamy scenariusz radykalnych cięć emisji gazów cieplarnianych i wzrostu temperatury „zaledwie” o 1,5 stopnia Celsjusza względem poziomu sprzed epoki przemysłowej. Po prawej – wzrost o 3 stopnie, czyli pozostanie przy obecnych emisjach gazów cieplarnianych.

Na tym filmie również zwizualizowano otoczenie Bazyliki Mariackiej w wariancie ostrej redukcji emisji i pozostania przy obecnym poziomie zanieczyszczania atmosfery gazami cieplarnianymi.

Gdańsk – ulica Długa

Z kolei na tej ilustracji widać gdańską ulicę Długą z obecnym poziomem mórz po lewej stronie i przewidywaniami dla temperatury wyższej o 3 stopnie Celsjusza.

Z kolei ta ilustracja przedstawia podwyższony poziom morza w Gdyni. Jak widać, temu obszarowi Śródmieścia grozi zalanie nawet w wypadku, gdy temperatura Ziemi podniesie się o 1,5 stopnia Celsjusza, a w o wiele większym stopniu – gdy wzrośnie o 3 stopnie.

Człowiek winny zmianom klimatu

Organizacja Climate Central przygotowała także mapę obszarów, które w przyszłości (na naszej mapie w 2050 roku) znajdą się poniżej rocznego poziomu zalewowego. W Polsce wyglądać to będzie tak:

To człowiek jest odpowiedzialny za wzrost temperatury ziemi oraz poziomu wód – skomentował analizę prof. Jacek Piskozub, oceanolog i profesor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

„O ile wzrost poziomu morza o 2 m byłby niebezpieczny, to 8-9 m byłby już katastrofalny. Np. w Gdyni oznaczałby utratę wszystkich terenów portowych i stoczniowych oraz północnej części Śródmieścia wraz z Skwerem Kościuszki” – powiedział.

„W Gdańsku oznaczałby to utratę znacznej części miasta: wszystkiego na wschód i północ od Wisły (łącznie z całymi Żuławami), dolnego tarasu z częścią Przymorza i Zaspy, Nowego Portu, Brzeźna Letnicy, a w centrum Dolnego Miasta, dużej większości Starego Miasta i fragmentów Głównego (najstarszej części miasta), z Kościołem Mariackim pozostającym na niewielkim suchym półwyspie, stanowiącym ostatnią pamiątkę po historycznym Gdańsku” – dodał.

Więcej wizualizacji ikonicznych nadmorskich lokalizacji po podniesieniu poziomu mórz można znaleźć tutaj.

Ustka, Kołobrzeg, Świnoujście – sztormy i zalania już dziś dotykają nadbałtyckie kurorty. Zmiany klimatu sprawią, że będzie gorzej