{"vars":{{"pageTitle":"Getin Noble Bank z kuratorem. KNF odrzuciła plan naprawczy przedstawiony przez bank","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank","finanse","getin-noble-bank","komisja-nadzoru-finansowego","sektor-bankowy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"27 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":237627}} }
300Gospodarka.pl

Getin Noble Bank z kuratorem. KNF odrzuciła plan naprawczy przedstawiony przez bank

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zdecydowała o ustanowieniu kuratora w Getin Noble Bank (GNB). Bank ma także przedstawić Komisji plan naprawczy. Ma na to 4 miesiące.

Od dzisiaj – 27 grudnia – Getin Noble Bank ma nowego kuratora. Jest nim Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). To instytucja gwarantująca depozyty banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce.

Ma on wesprzeć organy banku w procesie naprawczym i zapewnić efektywność wdrażania planu zatwierdzonego przez Komisję.

KNF wskazuje, że ustanowienie kuratora pozostaje bez wpływu na świadczenie przez bank usług na rzecz klientów.

Sytuacja w Getin Noble Bank

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na warszawskiej giełdzie.

Nowe wymagania Komisji to konsekwencja jednogłośnego odrzucenia przez KNF wniosku banku o zatwierdzenie przedstawionej wcześniej aktualizacji planu naprawy. Założenia przedłożonej Urzędowi aktualizacji planu naprawy były opracowywane w pierwszej połowie 2021 roku i złożone w czerwcu – podaje bank.

Przez ostatnie miesiące zaszły jednak „istotne, trudne do przewidzenia zmiany makroekonomiczne”, w kontekście których część przyjętych w tym dokumencie założeń wymaga dalszej aktualizacji. Mowa tu o czynnikach takich jak kursy walut i wyceny rynkowe papierów wartościowych. Mają one wpływ na współczynniki kapitałowe banku.

Są też czynniki, które pozytywnie wpływają na działalność banku. To przede wszystkim rosnące stopy procentowe. Bank nie przewidywał ich w złożonej aktualizacji – mówi Artur Klimczak, prezes GNB.

Wymagania KNF

W komunikacie Komisja podała, że dostrzega „pozytywne skutki działań restrukturyzacyjnych prowadzonych przez bank, w tym przede wszystkim po stronie kosztowej (tj. w zakresie zmniejszenia kosztów finansowania, kosztów ryzyka kredytowego i kosztów działania)”.

Jednak w jej ocenie pozostałe działania naprawcze są niewystarczające, aby bank mógł osiągnąć trwała rentowność. To rezultat niewystarczającego – wobec potrzeb banku – wsparcia kapitałowego ze strony głównego akcjonariusza i negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak np. pandemia COVID-19.

„Plan naprawy Banku powinien uwzględniać w szczególności istotne zmiany w otoczeniu zewnętrznym, które miały miejsce w ostatnim okresie (w tym zmiany parametrów makroekonomicznych, trendy w praktyce orzeczniczej dotyczącej sporów związanych z walutowymi kredytami hipotecznymi) oraz prezentować działania mające na celu m.in. spełnienie w akceptowalnej perspektywie czasowej minimalnych wymogów regulacyjnych” – podaje KNF.

KNF wskazała, że poza kwestią stóp procentowych, istotne są także „trendy obserwowane w praktyce orzeczniczej dotyczącej kredytów walutowych”.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND