{"vars":{{"pageTitle":"Giganci naftowi mówią „tak” zobowiązaniom klimatycznym. Ale nie zamierzają się do nich stosować","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["bp","chevron","exxon-mobil","koncerny-paliwowe","najnowsze","paliwa-kopalne","shell"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"2 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":707421}} }
300Gospodarka.pl

Giganci naftowi mówią „tak” zobowiązaniom klimatycznym. Ale nie zamierzają się do nich stosować

Wewnętrzne dokumenty gigantów naftowych ujawniły, że firmy te lobbowały przeciwko prawom klimatycznym, które popierały w oficjalnej komunikacji. Chodzi między innymi o koncerny Exxon, Shell, BP i Chevron.

Amerykańscy Demokraci odkryli, że wielki koncern naftowy prywatnie przyznał się do działań, mających na celu bagatelizowanie niebezpieczeństw związanych ze spalaniem paliw kopalnych – podaje dziennik The Guardian.

Czołowe firmy paliw kopalnych zobowiązały się do poparcia międzynarodowych polityk klimatycznych, ale z wewnętrznych dokumentów wynika, że działania na rzecz klimatu są niezgodne z ich własnymi planami. Ponadto lobbowały przeciwko przepisom i regulacjom klimatycznym, które publicznie twierdziły, że wspierają – dodaje dziennik.


Zobacz też: ExxonMobil na sądowej ścieżce. Firma opiera się przed ambitnymi celami klimatycznymi


Sprawę ujawnili we wtorek demokraci z komitetu nadzoru Izby Reprezentantów.

– Od dziesięcioleci przemysł paliw kopalnych znał szkody ekonomiczne i klimatyczne, wynikające ze swojej działalności, ale mydlił oczy amerykańskiej opinii publicznej, aby nadal pobierać ponad 600 mld dolarów rocznie w dotacjach, osiągając przy tym rekordowe zyski – powiedział Sheldon Whitehouse z Rhode Island, demokrata, który przewodniczy komitetowi.

Dokumenty są częścią dochodzenia, rozpoczętego w 2021 roku przez komitet nadzoru i odpowiedzialności Izby. Został on rozwiązany, gdy republikanie przejęli kontrolę nad Izbą w 2022 roku.

Dokumenty, podsumowane w raporcie komitetu, pochodzą od dużych firm naftowych Exxon, Shell, BP i Chevron, a także od organizacji lobbingowych Amerykańskiego Instytutu Naftowego (API) i Amerykańskiej Izby Handlowej. Datuje się je na 30 listopada 2015 roku, czyli zaledwie kilka tygodni przed podpisaniem porozumienia klimatycznego paryskiego.

Większość wcześniej upublicznionych dokumentów, ilustrujących dezinformację wielkich gigantów naftowych na temat klimatu, pochodzi z lat 60. i 70. – donosi dziennik.

Czytaj także: