{"vars":{{"pageTitle":"GlobalConnect odpowie na trendy na warszawskim parkiecie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","gielda-papierow-wartosciowych","globalconnect","gpw","inwestycje","rynek"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":193330}} }
300Gospodarka.pl

GlobalConnect odpowie na trendy na warszawskim parkiecie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie otwiera nowy rynek, który umożliwi handel akcjami zagranicznych spółek w godzinach sesji na warszawskim parkiecie. To reakcja na zmiany wśród polskich inwestorów, którzy coraz chętniej inwestują indywidualnie i w zagraniczne korporacje.

W związku z tymi dwiema tendencjami, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) uruchomi nowy rynek, GlobalConnect (GC). Da on możliwość obrotu akcjami zagranicznych firm, w czasie sesji na GPW.

O pomyśle Giełdy pisaliśmy jako pierwsi w marcu tego roku w tym artykule.

Skąd pomysł na nowy rynek?

Na warszawską giełdę przyciąga indywidualnych inwestorów przede wszystkim niska atrakcyjność innych form oszczędzania. Historycznie niskie stopy procentowe i pandemia – trzymając pieniądze na lokacie, obecnie po prostu tracimy, zamiast zyskiwać.

Udział indywidualnych inwestycji na warszawskiej giełdzie cały czas, od ponad roku, się zwiększa. W pierwszej połowie 2021 roku odpowiadali oni już za blisko jedną czwartą handlu na Głównym Rynku.

Podobnie było w ubiegłym roku. To najlepszy wynik od 2009.

Jednocześnie, polscy inwestorzy coraz chętniej inwestują w akcje korporacji zagranicznych. Już niemal co piąty posiada w swoim portfelu inwestycyjnym akcje spółek zagranicznych, jak wynika z ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów.

Poza tym, jak wskazują przedstawiciele warszawskiego parkietu, większa liczba inwestorów to też większa płynność aktywów notowanych na GPW.

Wzorce z Europy

GlobalConnect jest wzorowane na rynkach, z powodzeniem działających na innych giełdach w Europie. Podobne mechanizmy działają np. na brytyjskiej London Stock Exchange, Deutsche Böerse we Frankfurcie czy na giełdzie w Wiedniu.

Na przykładzie tych giełd widać, że rynki akcji zagranicznych cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, wskazuje GPW.

Np. giełda w Wiedniu uruchomiła rynek spółek zagranicznych w 2017 roku. Obecnie jest na nim notowanych blisko 800 spółek z 27 krajów świata.

Jak będzie działał GlobalConnect?

Nowy rynek akcji spółek zagranicznych ma wystartować już w ciągu kilku miesięcy. Dzięki GlobalConnect inwestorzy indywidualni będą mogli handlować na GPW akcjami spółek notowanych na zagranicznych giełdach, przede wszystkim w Europe Zachodniej i USA.

GlobalConnect będzie funkcjonował w Alternatywnym Systemie Obrotu (ASO) GPW. Notowania będą w polskiej walucie, co da inwestorowi pewność ceny, jaką zapłaci za akcje.

Inwestorzy będą mogli składać zlecenia poprzez rachunek w krajowym biurze maklerskim. Dostęp do danych rynkowych ma być na analogicznych zasadach, co w przypadku innych rynków GPW.

Na starcie w obrocie ma być około 20 zagranicznych spółek, tzw. blue chips. Są to duże firmy, cieszące się dobrą sytuacją finansową i zaufaniem inwestorów.

Czytaj też: