{"vars":{{"pageTitle":"Globalne ocieplenie ostro przyspiesza. ONZ wydała ostrzeżenie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","emisje-co2","globalne-ocieplenie","klimat","main","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"20 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":629719}} }
300Gospodarka.pl

Globalne ocieplenie ostro przyspiesza. ONZ wydała ostrzeżenie

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała ostrzeżenie: świat zmierza w kierunku globalnego ocieplenia o 3 stopnie Celsjusza. Bez ograniczenia emisji CO2 o prawie połowę w ciągu najbliższych 7 lat, taki scenariusz może się spełnić jeszcze w tym stuleciu.

Raport Programu Środowiskowego ONZ (Unep) ujawnia, że obecne środki ograniczania emisji dwutlenku węgla są niewystarczające i bez natychmiastowych działań limit 3 stopni Celsjusza może zostać przekroczony jeszcze w tym stuleciu.

ONZ bije na alarm

Rok 2023 stał się najgorętszym rokiem w historii z rekordami temperatury, niszczycielskimi falami upałów, powodziami i suszami. Przy obecnym wzroście temperatury o 1,4 stopnia Celsjusza, naukowcy przewidują jeszcze poważniejsze konsekwencje, jeśli trend się utrzyma.

W raporcie Unep podkreślono, że obecnie obiecane polityki krajów tylko nieznacznie zmniejszyłyby wzrost temperatury o 0,1 stopnia Celsjusza. Nawet jeśli kraje globalnego południa wypełnią swoje zobowiązania dotyczące redukcji emisji dzięki wsparciu finansowemu i technicznemu, wzrost temperatury nadal osiągnie katastrofalny poziom 2,5 stopnia Celsjusza.


Czytaj także: Najbogatsi trują najbardziej. Nowy raport nie pozostawia złudzeń


Mamy 7 lat na ograniczenie prawie połowy emisji CO2

Aby osiągnąć uzgodniony na szczeblu międzynarodowym cel 1,5C, do 2030 r. należy zmniejszyć emisję CO2 o 22 mld ton w stosunku do obecnie prognozowanej. Odpowiada to 42 proc. globalnych emisji i przewyższa łączną produkcję pięciu największych światowych trucicieli: Chin, USA, Indii, Rosji i Japonii.

Unep wzywa do przejścia od ustanawiania niepożądanych rekordów emisji i temperatury do zobowiązania się do ograniczenia emisji i finansowania działań na rzecz klimatu. Raport podważa również wiarygodność długoterminowych zobowiązań do osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 r., stwierdzając, że nie są one obecnie uważane za wiarygodne. Żaden z krajów G20, odpowiedzialnych za 80 proc. emisji CO2, nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów zerowej emisji netto.

W obliczu zbliżającego się szczytu Cop28, ONZ wzywa rządy do podjęcia odważnych kroków i poczynienia znaczących postępów w celu zapobieżenia zbliżającemu się kryzysowi klimatycznemu.

Czytaj także: