Globalny rynek fuzji i przejęć (w skrócie M&A, od mergers & acquisitions) odnotował niemal najgorsze w historii wyniki od momentu uruchomienia w 2008 roku Kwartalnego Monitora Transakcji – Quarterly Deal Performance Monitor (QDPM) firmy Willis Towers Watson.
W oparciu o wyniki cen akcji nabywcom nie udało się stworzyć wartości dodanej przez osiem kolejnych kwartałów, z wynikami gorszymi o -6,4 pkt proc. od globalnego indeksu MSCI w ciągu ostatnich trzech miesięcy oraz o -4,6 pp w ciągu ostatniego roku, w przypadku transakcji o wartości przekraczającej 100 milionów dolarów.
Jedynym regionem na świecie, gdzie odnotowano dodatnie wyniki w sektorze M&A za trzeci kwartał 2019 roku jest Azja i Pacyfik, gdzie autorom transakcji udało się prześcignąć lokalne notowania o +0,800, kończąc ciąg 10 ujemnych kwartałów.
Nabywcy europejscy zakończyli okres dziewięciu kolejnych kwartałów z dodatnimi wynikami, osiągając wynik gorszy od regionalnych notowań o -6,7 pp. Na wysiłkach całego kontynentu bez wątpienia odcisnął się piętnem najgorszy w historii wynik trzeciego kwartału odnotowany przez nabywców z Wielkiej Brytanii: -20,0 pp (w oparciu jedynie o siedem zakończonych transakcji).
Jednocześnie spółki z Ameryki Północnej miały problemy z uzyskaniem wartości ze swoich transakcji przez osiem kolejnych kwartałów, notując najgorszy wynik ze wszystkich regionów i spadek o -6,9 pp.
Czwarty rok z rzędu oczekuje się spadku rocznej liczby transakcji, chociaż wolumen transakcji uległ niewielkiemu wzrostowi w trzecim kwartale 2019 w porównaniu z ubiegłym kwartałem, z uwagi na wzrosty transakcji w Ameryce Północnej oraz Azji i Pacyfiku.
Aż pięćdziesiąt dziewięć procent z 333 transakcji ukończonych od początku tego roku nie doprowadziło do zwiększenia wartości spółek.
„Ostatnie dziesięciolecie było stosunkowo dobrym okresem dla autorów transakcji, lecz teraz wojny handlowe, Brexit, osłabienie gospodarki Chin oraz prognozowane spowolnienie wzrostu odbijają się na atmosferze na rynkach kapitałowych wskazując nadejście trudniejszych czasów”, powiedziała Jana Mercereau, dyrektor ds. korporacyjnych fuzji i przejęć na Wielką Brytanię w firmie doradczej Willis Towers Watson.
„Pomimo że niewiele jest łatwych zwycięstw, nasze badania nadal wykazują, że dwie na pięć transakcji z powodzeniem wychodzi z meandrów niestabilnego rynku, malejących wycen oraz niepewności makroekonomicznej i politycznej, osiągając wyniki lepsze od benchmarku.”
Monitor QDPM jest prowadzony we współpracy z Cass Business School.
>>> Czytaj też: Banki centralne – szczególnie z Polski, Chin i Rosji – będą kupować najwięcej złota od 52 lat