{"vars":{{"pageTitle":"Google Cloud: polskie banki chcą wdrażać rozwiązania chmurowe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-it","chmura-obliczeniowa","finanse","google-cloud","miasto-warszawa","sektor-bankowy","technologia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"7 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":184577}} }
300Gospodarka.pl

Google Cloud: polskie banki chcą wdrażać rozwiązania chmurowe

Większość polskich banków zaczyna przygotowywać się do wdrożeń i szerokiego wykorzystania rozwiązań chmurowych, wynika z obserwacji Google Cloud.

„Otwarcie instytucji finansowych na migrację do chmury jest wyraźne. Widzimy, że większość polskich banków zaczyna przygotowywać swój ekosystem do szerokiego wykorzystywania technologii chmurowych” – powiedziała dyrektor biznesowa Google Cloud w Polsce Magdalena Dziewguć w rozmowie z serwisem ISBtech.

Według jej wiedzy, Google jest w tym momencie jedynym chmurowym operatorem hyperscale, który spełnia wymogi polskich regulacji branżowych w kwestii bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo informacji, ale także moce obliczeniowe czy analizę danych, „chmura to przełom” dla banków, branży telekomunikacyjnej czy energetycznej – wskazuje Magdalena Dziewguć.

Google Cloud w Polsce

Warszawski Google Cloud działa od kwietnia 2021 roku. To 25. tego typu placówka na świecie i jedyna otwarta w tym roku w Europie. Warszawski oddział oferuje infrastrukturę przetwarzającą dane, będącą częścią globalnej sieci firmy. Sieć ta zapewnia dostęp do usług chmury obliczeniowej firmom i instytucjom.

W Polsce Google Cloud chce pomóc polskim przedsiębiorstwom w cyfrowej transformacji i przyspieszyć wdrażanie technologii chmurowych. To pierwsza tego typu infrastruktura globalnego dostawcy usług chmury publicznej nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Dotychczas przeszkodą w użytkowaniu technologii chmury były wyzwania związane z tzw. data residency, czyli miejscem przechowywania danych wrażliwych. Jednak m. in. dzięki otwarciu placówki w Warszawie, Google może obecnie oferować usługi, zgodnie z tymi wymaganiami regulacyjnymi.

Energetyka, produkcja żywności, e-commerce

Nie tylko sektor bankowy, ale również energetyczny potrzebują wdrożenia zaawansowanych platform analitycznych. Wymaga tego np. zielona transformacja energetyczna.

Inną branżą, która może używać rozwiązań oferowanych przez Google Cloud jest np. produkcja żywności. Producenci z sektora mogliby wykorzystać narzędzia przewidywania cen lub handlu elektronicznego do ekspansji na rynki zagraniczne.

Google Cloud ogłosił również rozszerzone partnerstwo strategiczne z firmą SAP, oferującą oprogramowanie dla firm.

Kolejne takie partnerstwa są kwestią czasu. Widzimy dużo międzynarodowych firm produkujących oprogramowanie, instalujących się w warszawskim regionie Google Cloud” – mówi Magdalena Dziewguć.

Dlaczego chmura i 5G to najważniejsze elementy każdej gospodarki – wywiad z Pawłem Jakubikiem z Microsoft