{"vars":{{"pageTitle":"Google kupuje kompleks wieżowców w Warszawie za 2,7 mld zł","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biura","google","nieruchomosci","nieruchomosci-biurowe","warszawa","warszawskie-city","wiezowce"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"7 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":272431}} }
300Gospodarka.pl

Google kupuje kompleks wieżowców w Warszawie za 2,7 mld zł

Google zostanie właścicielem kompleksu wieżowców The Warsaw HUB zlokalizowanego na warszawskiej Woli, w którym w zeszłym roku wynajął przestrzeń i ulokował centrum rozwoju technologii chmurowych. Wartość inwestycji w zakup budynków i dalszy rozwój centrum wyniesie blisko 2,7 mld zł.

Inwestycja Google’a to największa pojedyncza transakcja biurowa w historii polskiego rynku.

Wraz z przejęciem i dalszym rozwojem kompleksu The Warsaw HUB, Google w swoich warszawskich biurach będzie dysponował przestrzenią dla 2500 pracowników, z potencjałem na dalszy jej rozwój w zależności od potrzeb.

W październiku 2021 informowaliśmy, że Google wynajął kilkanaście pięter w 130-metrowym wieżowcu kompleksu Warsaw Hub w Warszawie.

Na kompleks Warsaw Hub składają się trzy budynki wysokościowe – dwa 130-metrowe biurowce i 86-metrowa wieża hotelowa połączone ze sobą wspólnym podium –

Sam kompleks, mimo że został oddany do użytku niewiele ponad rok temu w środku pandemii, jest już wynajęty w 100 proc. – przekazało nam jeszcze w październiku 2021 biuro prasowe Ghelamco, dewelopera kompleksu. Oprócz Google znajdują się tam takie firmy, jak Standard Chartered, Getin Noble Bank, Atradius czy Cushman & Wakefield.

Jak dowiedziała się 300Gospodarka, Google kupił dwa wieżowce biurowe z podziemiami i częścią handlową, ale bez części hotelowej. Obecni najemcy wszystkich części, które przechodzą w ręce Google pozostaną najemcami.

Obecnie Google zatrudnia w Polsce ponad 1000 osób, w tym ponad 600 inżynierów i inżynierek oprogramowania. Warszawskie centrum inżynieryjne jest największym ośrodkiem rozwoju technologii chmurowych Google w Europie.

Google działa w Polsce od ponad 15 lat i jesteśmy dumni, że możemy pogłębić nasze zaangażowanie w kraju inwestując w zakup kompleksu biurowego The Warsaw HUB – mówi cytowana w komunikacie Google Ruth Porat, Senior Vice President oraz Chief Financial Officer Google i Alphabet.

To nie jest inwestycja finansowa, gdzie jednym kliknięciem można za 3 mld zł kupić aktywa i następnego dnia sprzedać. To inwestycje realne, inwestycje w firmy, inwestycje w budynki, w infrastrukturę. Jest to pokazanie dowodu, że perspektywy na najbliższe 5, 10, 15 lat dla danej gospodarki są bardzo dobre. Nie ma bezpieczeństwa bez solidnej gospodarki. Kraj, który ma solidną i szybką rozwijającą się gospodarkę, to kraj bezpieczny – powiedział minister rozwoju Piotr Nowak, który z okazji ogłoszenia inwestycji odwiedził biuro Google.

Nasza działalność w Polsce wykracza poza wspieranie rozwoju gospodarki cyfrowej, a obecnie koncentrujemy się na pomaganiu tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Będziemy wykorzystywać nasze zasoby i przestrzenie, by wesprzeć osoby dotknięte wojną w Ukrainie – jednym z takich działań będzie stworzenie w naszym Campusie Google for Startups na warszawskiej Pradze centrum wsparcia, gdzie organizacje pozarządowe mogą świadczyć prawną i psychologiczną pomoc uchodźcom – dodała.

W ubiegłym tygodniu Google przekazał, że wesprze organizacje pozarządowe działające na rzecz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, którzy przybywają do Polski, kwotą 40 milionów złotych.

W 2021 roku firma uruchomiła w Warszawie region Google Cloud, obsługujący klientów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, stając się jednocześnie pierwszym globalnym dostawcą usług chmurowych, który otworzył taką inwestycję w regionie. Z kolei od ponad 6 lat na warszawskiej Pradze działa Campus Google for Startups, który wspiera młode firmy z regionu w ekspansji na globalne rynki.