{"vars":{{"pageTitle":"Google otwiera w Warszawie największe biuro rozwoju technologii chmurowych w Europie [Zdjęcia]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["ghelamco","google","main","nieruchomosci","nieruchomosci-biurowe","warszawa","warszawskie-city","wiezowce"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"25 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":205854}} }
300Gospodarka.pl

Google otwiera w Warszawie największe biuro rozwoju technologii chmurowych w Europie [Zdjęcia]

mat. prasowe Google/Jacek Waszkiewiczmat. prasowe Google/Jacek Waszkiewiczmat. prasowe Google/Jacek Waszkiewiczmat. prasowe Google/Jacek Waszkiewiczmat. prasowe Google/Jacek Waszkiewiczmat. prasowe Google/Jacek Waszkiewicz

Google wynajął aż kilkanaście pięter w 130-metrowym wieżowcu kompleksu Warsaw Hub w Warszawie – dowiedziała się 300Gospodarka. Jest to prawdopodobnie kolejny etap ogłoszonej wcześniej w tym roku chmurowej megainwestycji giganta technologicznego. 

Kilka miesięcy temu Google zapowiedział pakiet inwestycji w rozwój technologii chmurowych w Polsce. W jego ramach w kwietniu amerykańska firma otworzyła w Warszawie tzw. region Google Cloud, czyli sieć lokalnej infrastruktury obliczeniowej, z której mogą korzystać polskie firmy. Była to jedyna tego typu inwestycja, którą firma uruchomiła w tym roku w Europie.

Kolejnym elementem pakietu inwestycji było zwiększenie zakresu działalności biura firmy we Wrocławiu: w marcu ogłoszono stworzenie zespołu ds. wdrażania usług chmury obliczeniowej Google dla największych klientów firmy w Europie. Z kolei 14 października powołano zespół, który ma współpracować z reklamodawcami i agencjami reklamowymi będącymi partnerami Google z Europy.

Kolejny element megainwestycji

Kolejnym elementem inwestycji Google w Polsce, o którym do tej pory niewiele wiadomo, jest rozwój warszawskiego biura zajmującego się technologiami chmurowymi nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

O podążeniu amerykańskiej firmy właśnie w tym kierunku mogą świadczyć trzy rzeczy.

Pierwsza to fakt, że już dziś warszawskie biuro Google jest największym centrum rozwoju technologii chmurowych Google w Europie i odpowiada za rozwój narzędzi, z których korzystają globalni klienci usług Google Cloud (tacy jak Spotify, Snapchat czy Twitter).

Druga to powtarzany przez Google przy każdym z wcześniej wymienionych kroków dalszy rozwój kompetencji warszawskiego biura w dziedzinie chmury obliczeniowej.

Trzecia to ogłoszone w marcu tego roku zatrudnienie nowego szefa warszawskiego centrum inżynieryjnego Google Cloud, którym został Dan Decasper. Co więcej, objął on również stanowisko wiceprezesa Google, czyli jedno z najważniejszych w firmie, co może świadczyć o zwiększeniu ważności Warszawy w globalnej sieci biur firmy.

W obecnym biurze, mieszczącym się w wieżowcu Warsaw Financial Center przy ulicy Emilii Plater, pracuje już ponad 800 osób. Teraz, jak dowiedziała się nieoficjalnie 300Gospodarka, Google wynajął kilkanaście pięter w 130-metrowym wieżowcu kompleksu Warsaw Hub na warszawskiej Woli.

Według naszych nieoficjalnych informacji z rynku nieruchomości, prawie pół wieżowca nowej powierzchni biurowej ma uzupełnić siedzibę przy Emilii Plater i prawdopodobnie służyć właśnie rozwojowi technologii chmurowych Google na świecie.

Biuro prasowe Google odmówiło komentarza na pytania 300Gospodarki na temat i zaprosiło na swoje planowane na dziś wydarzenie, o którym wiadomo tylko, że ma się odbyć właśnie w kompleksie Warsaw Hub.

Jak się dowiedzieliśmy, na wydarzeniu ma pojawić się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

14 pięter z udogodnieniami

Nasze nowe warszawskie biuro to inwestycja w wiedzę, którą za pośrednictwem programów edukacyjnych i szkoleń będziemy się dzielić. Po kwietniowym otwarciu regionu Google Cloud, pierwszej w Polsce infrastruktury umożliwiającej lokalne przetwarzanie danych w chmurze, kontynuujemy realizację naszej wizji, by Warszawa stała się chmurową stolicą Europy. Nasze miasto ma ogromny potencjał i zapewnia doskonałe warunki do przyciągania najlepszych ludzi w sektorze nowych technologii, by to tu właśnie pracowali i rozwijali swoje kariery” – powiedziała Magdalena Kotlarczyk, szefowa Google Polska.

Kluczowym aspektem działalności biura będzie także działalność edukacyjno-warsztatowa. Google będzie dzielić się swoim know-how, by coraz więcej specjalistów i specjalistek zdobyło kompetencje umożliwiające pracę w sektorze chmurowym, który jest obecnie najdynamiczniej rozwijającym się sektorem IT.

Warszawskie centrum będzie też miejscem szkoleń dla polskich firm, które chcą wykorzystać potencjał chmury w rozwoju swojego przedsiębiorstwa. Realizację tych celów umożliwi także nowa infrastruktura – biuro wyposażone zostało w dwupiętrowe audytorium na 100 miejsc, 3 duże sale warsztatowe oraz pracownię UXLab, która umożliwia prowadzenie warsztatów z UX design produktów i usług.

W budynku The Warsaw Hub nowe centrum Google zajmie 14 pięter (od 18 do 31). Inspiracją dla zaprojektowania każdego z nich były różne regiony Polski.

Do dyspozycji pracowników i odwiedzających będzie taras zewnętrzny wraz z kawiarnią zlokalizowany na 31. piętrze oraz kantyna. Projekt uwzględnił także wiele udogodnień, takich jak np. siłownia, biblioteka, pokoje rozrywki czy pokoje dla rodziców z dziećmi. W budynku zlokalizowano także nowoczesny i strzeżony parking rowerowy, a na parkingu podziemnym zainstalowano ładowarki do samochodów elektrycznych.

Kompleks wyposażono w zaawansowane rozwiązania technologiczne, a zintegrowane systemy zarządzania budynkiem są zarządzane przez infrastrukturę opartą na sztucznej inteligencji i obsługiwaną przez Google Cloud Platform. Nowe biuro Google jest także w procesie certyfikacji LEED, która przyznawana jest budynkom spełniającym najwyższe standardy w zakresie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

Warszawskie City kontra pandemia

Fakt, że Google wynajął pół wieżowca w Warszawie może świadczyć o tym, że wbrew niektórym przewidywaniom pandemia tylko do pewnego stopnia zmieniła rynek biurowy. Firmy nadal chętnie wynajmują wielkie powierzchnie dla swoich pracowników, adaptując przestrzeń do pracy hybrydowej i w warunkach zwiększonego reżimu sanitarnego.

Wynajęcie kolejnej, tak dużej powierzchni biurowej w Warszawie przez giganta technologicznego potwierdza także inny trend: rosnącą pozycję polskiej stolicy w świecie nowoczesnych technologii.

Tylko w okolicy nowego biura na Rondzie Daszyńskiego w wieżowcach wybudowanych w zaledwie ostatnich czterech latach swoje biura wsparcia technologicznego, rozwoju lub specjalistycznych usług biznesowych otworzyły m.in. amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs czy legendarny fundusz hedżingowy Point72.

„Odkryliśmy, że w Warszawie, a konkretniej w Polsce, macie silny system edukacji, który wydaje bardzo dobrych inżynierów i programistów, a sama Warszawa pozycjonuje się jako centrum talentów. Co więcej, Warszawa przyciąga też ludzi nie tylko z Polski, ale z całego regionu. Na przykład ponad połowa w naszym biurze to Polacy, ale mamy też ludzi 13 innych narodowości. Zasadniczo staramy się przyciągnąć talenty. I to właśnie główny powód, dla którego otwieramy tu biuro” – mówił w maju w wywiadzie z 300Gospodarką szef Point72 w Polsce, Rafael Lopez Espinosą.

Decyzja o rozszerzeniu naszych globalnych struktur digital i IT o Warszawę była oczywista, biorąc pod uwagę poziom utalentowanych informatyków i absolwentów uczelni – zarówno w stolicy, jak i całej Polsce” – stwierdził Bijoy Sagar, dyrektor ds. IT i transformacji cyfrowej w firmie Bayer,. Ta jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie w kwietniu ogłosiła otwarcie Digital Hubu w Warszawie, czyli jednostki zajmującej się opracowywaniem rozwiązań cyfrowych dla całej korporacji farmaceutycznej, w której zatrudni docelowo 400 inżynierów IT.

Zachodnie firmy w ostatnich latach często wybierają Warszawę i inne duże polskie na siedziby swojego zaplecza technologicznego nie tylko ze względu na wspomniane talenty IT, ale także na wciąż znacząco niższe niż na zachodzie pensje czy tańsze i wysokiej jakości biura. Polska posiada najbardziej konkurencyjny sektor IT ze wszystkich 23 krajów Europy Środkowo-Wschodniej – wynika z raportu Emerging Europe.

We wspomnianym Warsaw Hub, na który składają się trzy budynki wysokościowe – dwa 130-metrowe biurowce i 86-metrowa wieża hotelowa połączone ze sobą wspólnym podium – swoje globalne centrum usług ma brytyjski bank Standard Chartered.

Sam kompleks, mimo że został oddany do użytku niewiele ponad rok temu w środku pandemii, jest już wynajęty w 100 proc. – przekazało nam biuro prasowe Ghelamco, dewelopera kompleksu. Oprócz Google i Standard Chartered znajdują się tam takie firmy, jak Getin Noble Bank, Atradius czy Cushman & Wakefield.

Trend, w którym Warszawa i inne duże polskie miasta stają się centrami rozwoju technologii i usług biznesowych dla światowych firm, ma też pozytywny wpływ na polską gospodarkę: niedawno agencja informacyjna Reuters pisała, że dzięki powstającym centrom usług, Polska może lepiej niż inni poradzić sobie z pandemią.

Przyszłość w chmurze

Google nie jest jedyną firmą inwestującą w rozwój technologii chmurowych w Polsce – w maju 2020 roku Microsoft, inny amerykański gigant tech, ogłosił plan budowy w Polsce pierwszego w regionie Europie Środkowo-Wschodniej centrum danych. Wartość całego projektu inwestycyjnego firmy miała według zapowiedzi przekroczyć 1 mld dolarów.

Usługi chmurowe to wyspecjalizowane centra danych, które współdzieląc zasoby na wielu użytkowników, pozwalają na znaczące ograniczenie kosztów poszczególnym firmom przy jednoczesnym zapewnieniu jakości i niezawodności usług.

Chmura obliczeniowa, nazywana także przetwarzaniem w chmurze (ang. cloud computing) lub po prostu chmurą, stanowi nowoczesny model przetwarzania danych, który zdobywa coraz większą popularność na świecie.

W odróżnieniu od modelu tradycyjnego, zakładającego instalację oprogramowania na komputerach poszczególnych użytkowników, chmura wykorzystuje usługi dostarczane z zewnątrz przy pomocy łącza internetowego.

W ich zakres może wchodzić np. udostępnianie mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej, platform programistycznych czy też konkretnego oprogramowania potrzebnego użytkownikowi. Oznacza to, że przedsiębiorstwo może korzystać z pełnej funkcjonalności systemów informatycznych bez konieczności zakupu licencji, wyposażania serwerowni czy utrzymywania rozbudowanego działu IT.

To wszystko pozwala firmom oddelegować wymagające, czasochłonne i kosztochłonne procesy do profesjonalnych zarządzających, a im samym skupić się na swojej głównej działalności.

Jakie są rodzaje chmury, z jakich usług można w jej ramach korzystać, a co najważniejsze – jakie kroki mogą podjąć przedsiębiorstwa zarówno prywatne, jak i publiczne? O wszystkim tym pisaliśmy w raporcie 300Research – agendy analitycznej 300Gospodarki – pt. Chmura nad Polską [pdf], który miał premierę w grudniu 2019 roku.