{"vars":{{"pageTitle":"Gospodarka zwalnia, bo mniej kupujemy. Ekonomista podał przyczynę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gus","najnowsze","pkb"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"30 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":421984}} }
300Gospodarka.pl

Gospodarka łapie zadyszkę, bo konsumenci mniej kupują. Ekonomista podał przyczynę

Wzrost PKB w Polsce maleje, a główną tego przyczyną jest niższy wkład konsumpcji. To z kolei efekt obniżającego się realnego tempa wzrostu funduszu płac i pogorszenia koniunktury konsumenckiej – ocenił Jakub Olipra z Credit Agricole.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę we wstępnym szacunku GUS, że Produkt Krajowy Brutto w III kw. 2022 r. wzrósł o 3,6 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,8 proc. rdr w II kw. 2022 r. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w II kw. wzrósł o 3,5 proc. rdr.

Jak zauważył starszy ekonomista z Credit Agricole Bank Polska Jakub Olipra, „zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS dynamika PKB zmniejszyła się do 3,6 proc. r/r w III kw. wobec 5,8 proc. w II kw. Tym samym ukształtowała się ona nieznacznie powyżej opublikowanego wcześniej przez GUS wstępnego szacunku (3,5 proc.)”.

Dodał, że kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się w III kw. do 1,0 proc. (0,9 proc. we wstępnym szacunku) wobec -2,3 proc. w II kw.

Oznacza to, że Polska uniknęła tzw. technicznej recesji polegającej na spadku PKB w ujęciu kwartalnym przynajmniej przez dwa kwartały z rzędu. Realizuje się tym samym nasz scenariusz +miękkiego lądowania+ polskiej gospodarki. Zakłada on, że choć dynamika polskiego PKB w 2023 r. wyraźnie obniży się, to pozostanie dodatnia (1,2 proc. r/r wobec 4,5 proc. w 2022 r. i 6,8 proc. w 2021 r.) – przekazał Olipra.

Dlaczego dynamika PKB maleje?

Zdaniem Olipry osłabienie konsumpcji jest głównym źródłem spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Głównym źródłem obniżenia rocznego tempa wzrostu gospodarczego pomiędzy II kw. a III kw. był niższy wkład konsumpcji (0,5 pkt. proc. w III kw. wobec 3,6 pkt. proc. w II kw.). Był on efektem obniżającego się realnego tempa wzrostu funduszu płac, a także silnego pogorszenia koniunktury konsumenckiej – wskazał.

Jak dodał, w konsekwencji roczna dynamika konsumpcji obniżyła się w III kw. do 0,9 proc. wobec 6,4 proc. w II kw., kształtując się lekko powyżej prognozy banku (0,8 proc.). – Uważamy, że ze względu na wspomniane wyżej efekty, do końca 2023 r. roczna dynamika konsumpcji nie przekroczy 0,5 proc. r/r – ocenił.

Według ekonomisty kolejnym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia rocznej dynamiki PKB pomiędzy II kw. a III kw. był niższy wkład inwestycji (0,3 pkt. proc. w III kw. wobec 1,0 pkt. proc. w II kw.). Ich dynamika obniżyła się w III kw. do 2,0 proc. r/r wobec 6,6 proc. w II kw.

Uważamy, że źródłem obniżenia dynamiki inwestycji ogółem było silne wyhamowanie popytu mieszkaniowego zgłaszanego przez gospodarstwa domowe, wolniejszy wzrost inwestycji publicznych, a także spowolnienie inwestycji w sektorze mikro i małych przedsiębiorstw – wskazał.

Jak zauważa Olipra, dużym zaskoczeniem w danych jest natomiast wyższy wkład zapasów. Zwiększył się on w III kw. do 2,2 pkt. proc. wobec 1,8 pkt. proc. w II kw. – Tym samym przyrost zapasów był głównym źródłem wzrostu PKB w Polsce w III kw. Natomiast w II kw. była to konsumpcja – wskazał. Dodał, że „odnotowany w III kw. wzrost wkładu zapasów jest przejściowy. W kolejnych kwartałach ich redukcja będzie czynnikiem oddziałującym w kierunku spowolnienia wzrostu PKB”.

Polecamy: