{"vars":{{"pageTitle":"Gospodarka Rosji w opałach. Przyznaje to nawet rosyjski bank centralny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["makroekonomia","pkb","recesja","rosja","ukraina","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":298409}} }
300Gospodarka.pl

Gospodarka Rosji w opałach. Przyznaje to nawet rosyjski bank centralny

Gospodarka Rosji może się skurczyć w tym roku nawet o 8-10 procent, prognozuje Bank Rosji. Byłby to największy spadek PKB w Rosji od lat 90. poprzedniego wieku.

– Według bazowej prognozy Banku Rosji w 2022 r. PKB zmniejszy się o 8-10 proc. Spadek ten będzie wynikał głównie z czynników podażowych – podał rosyjski bank centralny w komunikacie.

Bank w piątek zdecydował o obniżce stóp procentowych o 3 pkt procentowe, mimo utrzymującej się wysokiej inflacji w Rosji. Według danych z 22 kwietnia (dane o inflacji w Rosji są podawane co tydzień) roczna inflacja wynosiła 17,6 proc. w porównaniu do 16,7 proc. w marcu.

Bank Rosji obniżył jednak stopy z 17 do 14 proc. ze względu na osłabienie aktywności gospodarczej.

– Otoczenie zewnętrzne dla rosyjskiej gospodarki pozostaje trudne i znacząco ogranicza aktywność gospodarczą. Ryzyko dla stabilności cen i stabilności finansowej przestało się zwiększać, więc warunki pozwoliły na obniżkę podstawowej stopy procentowej. Ostatnie dane tygodniowe wskazują na spowolnienie bieżącego wzrostu cen na skutek umocnienia rubla i ochłodzenia aktywności konsumenckiej – podał bank w komunikacie.

Bank Rosji przyznaje, że aktywność gospodarcza zaczęła spadać w marcu 2022 r. A więc zaraz po rosyjskim ataku na Ukrainę i sankcjach nakładanych na Rosję przez Zachód. Według banku tzw. dane wysokiej częstotliwości wskazują m.in. na realny spadek popytu połączony ze wzrostem skłonności do oszczędzania i ograniczeniami w imporcie. Co prawda odwołanie się do sankcji nie pada wprost, ale w komunikacie przywoływane są „restrykcje finansowe i w handlu zagranicznym”, co ogranicza import, ale też prowadzi do trudności w produkcji i logistyce w rosyjskich firmach.

Rosyjski bank centralny ocenia, że koniunktura powinna się poprawić w 2023 r. – ale nie na tyle, żeby gospodarka Rosji wyszła na plus. PKB co najwyżej się nie zmieni, a jest prawdopodobieństwo, że spadnie o kolejne 3 proc.