{"vars":{{"pageTitle":"Gotowi do wyjazdu. Co decyduje o tym, że młodzi Polacy myślą o emigracji zarobkowej?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["emigracja-zarobkowa","instytut-finansow","miasto","mieszkanie","mlodzi-polacy","najnowsze","praca","raport","wies","wyksztalcenie","wynajem"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"30 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":575542}} }
300Gospodarka.pl

Gotowi do wyjazdu. Co decyduje o tym, że młodzi Polacy myślą o emigracji zarobkowej?

Wielu młodych Polaków myśli o emigracji zarobkowej. Gotowi do wyjazdu są szczególnie wykształceni mieszkańcy największych miast, którzy wynajmują mieszkania i musieli ograniczyć wydatki w związku z inflacją.

Instytut Finansów przygotował raport „Perspektywy ekonomiczne młodego pokolenia”. Dowiadujemy się z niego, że 44 proc. respondentów rozważa emigrację zarobkową, natomiast 56 proc. nie bierze jej pod uwagę.

Jednocześnie eksperci wskazują, że płeć nie ma żadnego znaczenia dla rozważań o emigracji zarobkowej. – Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wskazali w 44 proc. przypadków, że rozważają taką emigrację – czytamy w opracowaniu.

O wyjeździe myślą najczęściej wykształcone osoby z dużych miast

O emigracji zarobkowej najrzadziej myślą mieszkańcy wsi (39 proc.), a najczęściej mieszkańcy największych miast (48 proc.).

Decyzja o wyjeździe zależy także od wykształcenia. Najmniej skłonne do opuszczenia kraju są osoby posiadające wykształcenie podyplomowe (14 proc.), a najbardziej osoby z licencjatem i tytułem inżyniera (48 proc.).

– Najczęściej emigrację zarobkową rozważają osoby z wykształceniem z grupy nauk przyrodniczych (51,6 proc.) i usług (48,8 proc.), a najrzadziej osoby z wykształceniem z grupy technologii informacyjnych (26,5 proc.) oraz nauk o życiu i rolnictwa (28,6 proc.) – dowiadujemy się z raportu.

Własne mieszkanie zatrzymuje w kraju

Liczy się także status mieszkaniowy. Najczęściej opuszczenie Polski biorą pod uwagę osoby wynajmujące mieszkania (50 proc.), jak i te, które swój status określiły jako inny (52 proc.). Najrzadziej zaś ci, którzy mieszkają we własnych mieszkaniach (39,1 proc.).

Dodatkowo osoby, które ograniczały swoje wydatki w związku z inflacją, częściej rozważają emigrację zarobkową niż ci, którzy nie musieli podejmować takich ograniczeń.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Zdaniem analityków z Instytutu Finansów emigracja zarobkowa jest jednoznacznie związana z subiektywnym postrzeganiem perspektyw i możliwości.

– Wśród osób, które patrzą z obawami w przyszłość, takich, którzy rozważają emigrację zarobkową jest 52,4 proc., a wśród tych, którzy patrzą w przyszłość z nadzieją, emigrację zarobkową rozważa 37,5 proc. – przekonują eksperci.

Respondentami w badaniach byli młodzi obywatele Polski (studenci oraz absolwenci uczelni wyższych, młodzież do 26. roku życia) aktywni i nieaktywni zawodowo, zarówno uczący się, jak i pracujący, niepracujący, poszukujący i nieposzukujący pracy. Przeprowadzono ankietę, w której udział wzięło ponad 1000 osób.

Polecamy również: