{"vars":{{"pageTitle":"Grupa Azoty wstrzymuje produkcję nawozów. Wszystko przez ceny gazu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","energetyka","gaz-ziemny","grupa-azoty","najnowsze","nawozy","przemysl"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"23 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":344643}} }
300Gospodarka.pl

Grupa Azoty wstrzymuje produkcję nawozów. Wszystko przez ceny gazu

Rekordowo wysokie ceny gazu sprawiły, że Grupa Azoty zatrzymała instalacje do produkcji nawozów azotowych. Gaz ziemny jest niezbędnym składnikiem do produkcji tego towaru.

Grupa Azoty to druga największa w UE firma produkująca nawozy azotowe. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 15,9 mld zł w 2021 roku.

Do produkcji zarówno nawozów, jak i innych substancji i tworzyw wytwarzanych przez grupę, niezbędne są duże ilość gazu ziemnego. A ten zaczął rekordowo drożeć w wyniku agresji Rosji na Ukrainę – wskazuje Grupa Azoty.

Od 24 lutego 2022 roku obserwujemy na europejskich giełdach nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. Notowania gazu w okresie ostatniego półrocza wzrosły z poziomu 72 euro za 1 MWh (w dniu 22 lutego) do do poziomu 276 euro za 1 MWh w dniu 22 sierpnia – podaje spółka.

Wymuszony przestój

W związku z rekordowymi cenami gazu ziemnego, głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji, spółka podjęła decyzję o czasowym zatrzymaniu z dniem 23 sierpnia 2022 roku instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 – podała spółka.

Decyzję podjęto w poniedziałek 22 sierpnia.

W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe. W tym planowany wcześniej główny remont jednej z zatrzymanych instalacji.

Firma zapowiedziała też, że niektóre sekcje grupy będą nadal pracować w celu utrzymania bezpieczeństwa procesowego instalacji produkcyjnych oraz realizacji zobowiązań dla odbiorców zewnętrznych w zakresie dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej i wody pitnej. Chodzi o elektrociepłownie, stację uzdatniania wody pitnej oraz oczyszczalnie ścieków.

Jeśli chodzi o produkcję, spółka kontynuuje wytwarzanie katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz stężonego kwasu azotowego.

Produkcja amoniaku

Rekordowe ceny gazu dotknęły także należące do grupy Zakłady Azotowe Puławy. Firma podjęła decyzję o czasowym zatrzymaniu pracy kolejnych instalacji i ograniczeniu produkcji.

Spółka ograniczy produkcję amoniaku do około 10 proc. możliwości produkcyjnych. Dodatkowo całkowicie wstrzyma produkcję w segmentach tworzyw oraz Agro. Wyjątkiem ma być m. in. produkcja siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin.

Obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od spółki i nie była możliwa do przewidzenia – podały Zakłady.

Wcześniej w tym miesiącu ZA Puławy zdecydowały o całkowitym wstrzymaniu – do odwołania – produkcji melaminy.

Polecamy także: