{"vars":{{"pageTitle":"Grupa Azoty zainwestuje prawie 2,7 mld złotych w zieloną transformację firmy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["dekarbonizacja","energetyka","finansowanie-dekarbonizacji","grupa-azoty","inwestycje","klimat","przemysl","przemysl-chemiczny","slad-weglowy","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"29 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":209678}} }
300Gospodarka.pl

Grupa Azoty zainwestuje prawie 2,7 mld złotych w zieloną transformację firmy

Grupa Azoty planuje zainwestować w zielone i dekarbonizacyjne projekty do 2030 roku blisko 2,7 mld złotych. Nowy projekt „Zielone Azoty” drugiej największej chemicznej firmy w UE wynika ze strategii spółki na lata 2021-2030.

Łączna moc z odnawialnych źródeł energii (OZE) z nowych inwestycji w 2030 roku ma osiągnąć ok. 300 MW. Grupa planuje inwestować w energię słoneczną i wiatrową, rozważa także inwestycję w energię jądrową z małych reaktorów typu SMR. Jeśli chodzi o to ostatnie źródło energii, grupa ma przeprowadzić stosowne rozpoznania do 2024 roku.

„Zielone Azoty”

W ramach nowej strategii uruchomiony zostanie projekt „Zielone Azoty”. Jego głównym celem będzie m.in. dekarbonizacja i zmniejszenie emisyjności.

Ale firma chce także realizować projekty badawczo-rozwojowe, zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu – podaje spółka.

Głównymi celami w obszarze energetyki będą m.in. dywersyfikacja źródeł energii i odchodzenie od źródeł węglowych. Ma się to odbyć głównie na rzecz OZE i przejściowo na rzecz gazu ziemnego.

„Będziemy również aktywnie odpowiadać na ekologiczne oczekiwania naszych klientów, poprzez dostarczanie nisko lub zeroemisyjnych produktów, z gwarancją śladu węglowego na jak najniższym poziomie” – powiedział prezes grupy, Tomasz Hinc.

Planowane inwestycje w obszarze OZE będą realizowane głównie na własnych aktywach, jednocześnie grupa nie wyklucza zaangażowania się w projekty zewnętrzne.

Planowany poziom niezbędnych wydatków na badania, rozwój, instalacje pilotażowe i innowacje w Grupie Azoty w 2030 roku szacowany jest na 2-3 proc. przychodów grupy kapitałowej.

Niższe emisje to duże oszczędności

Wdrożenie i realizacja projektów z zakresu programu dekarbonizacyjnego pozwoli Grupie Azoty na obniżenie szacowanej emisji dwutlenku węgla w 2030 roku o ponad 800 tys. ton w stosunku do roku 2020 oraz o 3,7 mln ton rocznie w stosunku do referencyjnego w Unii Europejskiej roku 1990.

Grupa Azoty zakłada, że emisja względem 2020 roku zostanie zredukowana o ponad jedną trzecią dla emisji energetyki własnej i o ponad połowę, jeśli chodzi o energię elektryczną nabywanej z zewnątrz.

Zgodnie ze strategią, do 2030 roku nastąpi redukcja zużycia węgla w Grupie Azoty o prawie dwie trzecie w stosunku do roku 2020 – podaje spółka.

Grupa Azoty szacuje, że dzięki planowanym inwestycjom uniknie kosztu zakupu energii o wartości ponad 200 mln złotych w skali roku.

Aktywność na rynku wodorowym

Jednym z filarów projektu ma być aktywność Grupy Azoty w rozwoju europejskiego rynku wodorowego – wskazuje spółka. Firma to największy producent wodoru w Polsce i ważny przetwórca na skalę europejską.

Firma chce m. in. uruchomić laboratorium akredytacji jakości wodoru do zastosowań w ogniwach paliwowych w transporcie.

W ramach projektu „Zielone Azoty”, Grupa Azoty będzie realizować również działania m.in. z obszaru elektromobilności, czyli rozwoju ogniw paliwowych i materiałów do produkcji ogniw, wdrożenia technologii recyklingu tworzyw polimerowych oraz odzysku fosforu i potasu z alternatywnych źródeł.

Rozważana jest również realizacja projektu sekwestracji. To wyłapywanie dwutlenku węgla z atmosfery i wtłaczanie go do nieeksploatowanych wyrobisk górniczych.