{"vars":{{"pageTitle":"Grypa w Polsce. Najnowsze dane o stanie epidemii w dniach 8-15 kwietnia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["choroby-zakazne","epidemia","grypa","najnowsze","ochrona-zdrowia","zdrowie-publiczne"],"pagePostAuthor":"Robert Czystowski","pagePostDate":"24 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":460832}} }
300Gospodarka.pl

Grypa w Polsce. Najnowsze dane o stanie epidemii w dniach 8-15 kwietnia

Ilu Polaków choruje na grypę? Jaka liczba pacjentów ma objawy tej choroby zakaźnej? Oto najnowsze dane na temat epidemii grypy w Polsce w dniach 8-15 kwietnia.

Liczba zachorowań na grypę w tygodniu 8-15 kwietnia wyniosła 121274, wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Według najnowszego tygodniowego raportu NIZP-PIB objawy grypy miało mniej Polaków niż tydzień wcześniej. Wtedy liczba zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę wynosiła 167543.

Jednocześnie liczba ta jest większa, niż w analogicznym tygodniu poprzedniego roku. NIZP-PIB podawał, że wówczas było 120649 chorych.

Według ostatnich opublikowanych danych liczba skierowań do szpitala z powodu grypy lub podobnych objawów, wydana w dniach 8-15 kwietnia wyniosła 702. To więcej, niż tydzień wcześniej (683). Względem analogicznego tygodnia w poprzednim roku liczba skierowań wzrosła, bo rok wcześniej było to 600.

Epidemia grypy w tym roku ma większy zasięg w porównaniu do poprzedniego sezonu. Liczba chorych, licząc od początku września, wyniosła jak dotąd 5293241. Dla porównania przed rokiem było to 2751760.

Jak wygląda trend zachorowań na grypę w obecnym sezonie na tle poprzednich lat pokazuje wykres poniżej:

NIZP-PIB podaje również dane na temat zgonów spowodowanych grypą. W dniach 8-15 kwietnia liczba zgonów wyniosła 1. W poprzednim tygodniu było ich 2.

Dane o epidemii grypy

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy podaje dane o zakażeniach grypą w cotygodniowych raportach. Są tam informacje zarówno o wykrytych i potwierdzonych, jak i podejrzewanych przypadkach grypy.

Ten rodzaj klasyfikacji uwzględnia zarówno potwierdzone laboratoryjnie przypadki zakażenia wirusem grypy, jak i przypadki rozpoznane klinicznie (np. podczas wizyty u lekarza), bez przeprowadzania testu na obecność wirusa.

NIZP udostępnia dane o liczbie przypadków grypy od 1975 roku. W ciągu tego niecałego półwiecza, najwięcej przypadków grypy w ujęciu rocznym w Polsce było w latach 2016-2019. Liczba zachorowań sięgała wtedy ok. 4,5-5 mln przypadków rocznie.

Jakie są objawy grypy

Grypa to choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową. To choroba wirusowa. Najczęstsze objawy grypu to ogólne zmęczenie i rozbicie, ból głowy, ból gardła, gorączka, kaszel, bóle mięśni.

Objawy grypy są podobne do tych, które towarzyszą Covid-19. Również zakażenie wirusem RZV (od ang. Respiratory Syncytial Virus) może przypominać grypę.

Wyróżnia się trzy typy grypy: grypę A, grypę B i grypę C.

Wirus grypy A jest uważany za najbardziej niebezpieczny, bo wykazuje duże możliwości mutacji i jest najbardziej zakaźny. Mogą się nim zarazić nie tylko ludzie, ale również niektóre zwierzęta (świnie, ptaki). Przypuszcza się, że to właśnie wirus grypy A odpowiada za największą liczbę sezonowych zakażeń.

Grypa typu B jest wywoływana przez wirusa, którym mogą się zarazić tylko ludzie. Wirus nie jest tak mutogenny jak typ A, więc prawdopodobieństwo, że może wywołać epidemię, jest znacznie mniejsze.

Z kolei wirus grypy typu C jest najmniej zakaźny spośród wszystkich typów grypy i najrzadziej mutuje. W związku z tym przebieg choroby wywołany zakażeniem takim wirusem jest najbardziej łagodny.

Grypa, podobnie jak RSV, jest chorobą sezonową: największą liczbę zakażeń notuje się zwykle między październikiem a końcem marca. Szczególnie narażone na powikłania po grypie są osoby w wieku powyżej 65 lat. Uważać powinni zwłaszcza ci, którzy chorują na inne choroby i mają obniżoną odporność.

Polecamy także: