{"vars":{{"pageTitle":"Spis powszechny: rośnie liczba mieszkańców wsi. To paradoksalny efekt rozwoju miast","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gus","miasta","mieszkania","rozwoj-miast","spis-powszechny","urbanizacja","wies"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"20 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":358009}} }
300Gospodarka.pl

Spis powszechny: rośnie liczba mieszkańców wsi. To paradoksalny efekt rozwoju miast

GUS zaprezentował kolejne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku. Z prezentacji wynika, że od 2011 roku przybyło w Polsce mieszkańców wsi. Ale to nie jest efekt odchodzenia od miejskiego stylu życia.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) zaprezentował dzisiaj wyniki Narodowego Spisu Powszechnego z uwzględnieniem podziału terytorialnego kraju.

Polska się kurczy

W porównaniu z poprzednim spisem powszechnym z 2011 roku, ogólna liczba ludności w Polsce spadła. W dniu 31 marca 2021 roku było nas, mieszkańców Polski, dokładnie 38 milionów 36 tysięcy stu osiemnastu.

To spadek o 1,2 proc. w porównaniu z 2011 rokiem. Chociaż wielkość procentowa jest niewielka, w liczbach bezwzględnych robi większe wrażenie. W zeszłym roku było nas o ok. 476 tysięcy mniej, niż jedenaście lat temu. To tak, jakby Polskę opuścili wszyscy mieszkańcy Gdańska.

Z danych można też wyraźnie zobaczyć, że polskie społeczeństwo się starzeje – wskazał prezes GUS, Dominik Rozkrut podczas prezentacji wyników.

Obiektywnie rzecz ujmując, ta niekorzystna zmiana struktury ludności polegająca na jej istotnym starzeniu się jest największym wyzwaniem, o którym możemy mówić – mówił szef GUS-u.

Miasta się rozlewają

Spadek ludności na poziomie całej populacji nie oznacza jednak, że we wszystkich miejscach w Polsce ubywa nas tak samo. W skali kraju są miejscowości, powiaty czy całe województwa, gdzie mieszkańców przybywa.

To przede wszystkim gminy powiaty podmiejskie skupione wokół aglomeracji, wynika z prezentacji GUS. Jest to efekt rozlewania się miast.

Właśnie o jego występowaniu świadczy przyrost mieszkańców wsi w ostatnich latach. W 2011 roku na wsi mieszkało 39,2 proc. Polaków. W 2021 roku – 40,2 procent.

Spośród dziesięciu gmin, które w porównaniu z 2011 roku odnotowały największy wzrost ludności, aż 8 to miejscowości leżące w powiatach otaczających bezpośrednio stolice województw. Rekordzistką jest pod olsztyńska Stawiguda – w tej miejscowości liczba ludności zwiększyła się dwukrotnie. Stawigudzian jest teraz prawie 112 proc. więcej, niż w 2011 roku.

Ale taką samą tendencję widać wokół większości miast wojewódzkich kraju, wynika z danych GUS.

Takie zmiany świadczą o tym, że chociaż w administracyjnym sensie przybywa w Polsce mieszkańców wsi, to jednak ich życie nadal koncentruje się wokół miejskich ośrodków.

Polecamy też: