{"vars":{{"pageTitle":"Gwałtownie rośnie skala incydentów ze sztuczną inteligencją. To zagrożenie dla demokracji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ai","deepfake","incydenty","main","najnowsze","oecd","regulacja-unijna","si","sztuczna-inteligencja","technologia","wybory"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712262}} }
300Gospodarka.pl

Gwałtownie rośnie skala incydentów ze sztuczną inteligencją. To zagrożenie dla demokracji

Prawie 14-krotnie wzrosła na świecie liczba incydentów związanych ze sztuczną inteligencją w 2023 roku, w relacji do 2022 roku. Sfałszowane i zmanipulowane treści stanowią obecnie jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla świata i dla procesu demokratycznego.

Dokładnie w 2023 roku doszło do 5123 incydentów związanych z użyciem SI, czyli 373 razy więcej niż rok wcześniej. W samym styczniu OECD AI Incidents Monitor zanotował 3412 incydentów.

Polska jest relatywnie mało zagrożona incydentami sztucznej inteligencji. Do tej pory odnotowano ich raptem 11 w ciągu ostatnich 8 lat. Może to być niedoszacowana liczba z powodu ograniczenia źródeł, na które się powołuje OECD, chodzi głównie o publikacje anglojęzyczne.

Incydent to zdarzenie, które narusza prawa człowieka lub inne związane z jego pracą, które prowadzi do uszczerbku na zdrowiu lub zakłóca infrastrukturę krytyczną.

O skali incydentów w ostatnim roku pisze, Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym Tygodniku Gospodarczym.

Największe zagrożenie

Według raportu World Economic Forum (WEF) zmanipulowane i sfałszowane treści internetowe stanowią największe krótkoterminowe zagrożenie dla świata. WEF podkreśla, że szkodliwe informacje w sieci mogą zakłócić procesy demokratyczne. Szczególnie w kontekście odbywających się na niespotykaną skalę wyborów w 2024 roku, w których weźmie udział prawie 3 mld wyborców incydenty AI stanowią duże wyzwanie dla ich przebiegu.

Do największych zagrożeń należą tzw. deepfake czyli zmanipulowane obrazy lub dźwięki, z pozoru wyglądające na autentyczne. Do takiego zdarzenia doszło w 2022 roku przed udziałem w wyborach polityczki Cary Hunter, której postać została wykorzystana w filmie pornograficznym. Fałszywe obrazy były już tworzone w przypadku Papieża Franciszka czy Joe Bidena.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W UE pojawiły się pierwsze na świecie regulacje związane z ograniczeniem ryzyka związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Pod koniec maja rada UE przyjęła regulację dzielące technologię na cztery kategorie oceniające ich ryzyko jako: wysokie, średnie, minimalne lub systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą zakazane w UE.

Walkę z dezinformacją podjęły także portale społecznościowe poprzez wprowadzenia narzędzi, które ułatwią identyfikację obrazów i filmów wygenerowanych przez SI.

Jest to jednak kropla w morzu potrzeb, ponieważ ze względu coraz większą dostępność narzędzi wykorzystujących modele sztucznej inteligencji liczba niebezpiecznych incydentów będzie rosnąć.

Polecamy: