{"vars":{{"pageTitle":"Hakerski atak na PAP. Gawkowski: Za dezinformacją stoją Rosjanie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ataki-hakerskie","hakerzy","krzysztof-gawkowski","najnowsze","pap","polska-agencja-prasowa","rosyjscy-hakerzy","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"31 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712327}} }
300Gospodarka.pl

Hakerski atak na PAP. Gawkowski: Za dezinformacją stoją Rosjanie

To prawdopodobnie Rosja stoi za cyberatakiem na Polską Agencję Prasową – powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na stronach PAP ukazała się w piątek nieprawdziwa depesza o „częściowej mobilizacji”, którą miałby ogłosić premier Donald Tusk.

Informację zdementował już polski rząd. Jak powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w rozmowie z TVP Info, za dezinformacją stoją najprawdopodobniej Rosjanie. – Rozpoczęliśmy pilne wyjaśnianie sprawy – dodał.

Jak powiedział, działania zostały podjęte już po dwóch minutach od pojawienia się nieprawdziwej informacji. Delegowana została Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz NASK, które mają odpowiednie narzędzia do radzenia sobie z dezinformacją.


Czytaj także: Hakerzy nie odpuszczają. Gwałtowny wzrost liczby cyberataków na polskie instytucje


Kolejna fala nadejdzie, dlatego do 9 czerwca (dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego – red.) trzeba być ostrożnym, bo to będzie przyspieszało – ostrzegł Gawkowski. Jego zdaniem rosyjskim celem jest właśnie dezinformacja przed wyborami.

W piątek około godziny 14.00 na stronach Polskiej Agencji Prasowej opublikowana została depesza, z której wynikało, że 1 lipca premier Donald Tusk ogłosi „częściową mobilizację” Polaków, w związku z trwającą wojną w Ukrainie. Depesza została już wycofana ze stron agencji.

Cyberataki w Polsce drastycznie nasiliły się od czasu początku wojny w Ukrainie. Od początku roku Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NASK), państwowy instytut badawczy odpowiedzialny za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, zanotowało ponad 30 tys. cyberataków. To wzrost o ponad 170 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

W kwietniu wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski poinformował, że w ostatnich miesiącach zauważalny jest wzrost aktywności grup hakerskich, w szczególności z Rosji i Białorusi, które próbują atakować polską infrastrukturę krytyczną oraz dokonywać kradzieży informacji i działalności fraudowej.

Czytaj także: