{"vars":{{"pageTitle":"Hakerzy nie odpuszczają. Gwałtowny wzrost liczby cyberataków na polskie instytucje","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezpieczenstwo","cyberbezpieczenstwo","cyfryzacja","hakerzy","ministerstwo-cyfryzacji","najnowsze","technologia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":704752}} }
300Gospodarka.pl

Hakerzy nie odpuszczają. Gwałtowny wzrost liczby cyberataków na polskie instytucje

Od początku roku Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NASK), państwowy instytut badawczy odpowiedzialny za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, zanotowało ponad 30 tys. cyberataków. To wzrost o ponad 170 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, wynika z wypowiedzi wiceministra cyfryzacji Pawła Olszewskiego.

Wiceminister w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że w ostatnich miesiącach zauważalny jest wzrost aktywności grup hakerskich, w szczególności z Rosji i Białorusi, które próbują atakować polską infrastrukturę krytyczną oraz dokonywać kradzieży informacji i działalności fraudowej.

– Mamy do czynienia z bardzo aktywną działalnością grup APT, związaną z krajami wrogimi, w tym z Rosją i Białorusią, ale także z innymi krajami. Codziennie odpieramy te ataki, niestety ten rok zamkniemy z jeszcze większą liczbą cyberataków – powiedział wiceminister PAP.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Według raportu NASK w poprzednim roku nastąpiło okolo 80 tys. cyberataków na polskie instytucje. I było to dwa razy więcej niż rok wcześniej.

– Dzisiaj mamy regularną wojnę w Ukrainie, ale Polska też prowadzi wojnę, prowadzimy ją w cyberprzestrzeni. To się dzieje 24 godziny na dobę – powiedział wiceminister Olszewski.

Ministerstwo Cyfryzacji już zapowiedziało nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ma to być odpowiedź na tak gwałtowny wzrost incydentów bezpieczeństwa w polskich instytucjach. Nowa wersja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, wdrożona zgodnie z dyrektywą NIS 2, została dodana do listy projektów ustawowych Rady Ministrów.

oprac. mach

Polecamy też: