{"vars":{{"pageTitle":"Handel chce opóźnienia systemu kaucyjnego. I wyłączenia dla sklepów jednej kategorii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["butelki","ceny-w-sklepach","konsumenci","najnowsze","napoje","polska-organizacja-handlu-i-dystrybucji","sklepy","sklepy-non-food","system-kaucyjny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":729186}} }
300Gospodarka.pl

Handel chce opóźnienia systemu kaucyjnego. I wyłączenia dla sklepów jednej kategorii

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji chce, żeby obowiązkowy system kaucyjny zaczął obowiązywać rok później, czyli od 1 stycznia 2026 r. Organizacja zaapelowała też o wyłączenie z systemu sklepów non-food o powierzchni powyżej 200 m2.

Stanowisko POHiD pojawiło się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

– Branża handlowa jest niewspółmiernie obciążona kosztami nowego systemu. Szacuje, że opakowania będzie musiało przyjmować ok. 15 tys. sklepów, co oznaczać będzie koszty na poziomie co najmniej 2 mld zł. Te koszty przełożą się na działalność operacyjną handlu i to w bardzo krótkim czasie. Wysokie koszty operacyjne przełożą się na wyższe ceny dla konsumentów. Wyższe ceny towarów, spowodowane przez rosnące koszty operacyjne i inwestycyjne związane z systemem kaucyjnym, mogą przyczynić się do wzrostu ogólnego poziomu cen w gospodarce – czytamy w uwagach zgłoszonych przez POHiD podczas opiniowania projektu.

I dlatego Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zaapelowała o przesunięcie wdrożenia systemu kaucyjnego z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r.

Sklepy non-food bez systemu kaucyjnego

Jednocześnie POHiD chce wyłączenia z systemu sklepów non-food o powierzchni powyżej 200 m2.

– Sklepy z kategorii non-food np. odzieżowe, sportowe, AGD-RTV, meblowe, budowlane, drogerie czy wyposażenia wnętrz mają minimalne wolumeny sprzedaży napojów ze względu na dominującą sprzedaż artykułów non-food. Konsumenci nie będą przynosić opakowań kaucyjnych do placówek non-food. Napoje w sklepach non-food są jedynie w sprzedaży impulsowej (tzn. konsument decyduje się na ich zakup stojąc do kasy z koszykiem artykułów non-food) i organizowanie systemu kaucyjnego na poziomie tych sklepów jest niezwykle kosztowne – podkreśliła Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

W jej ocenie, ze względu na wysoki koszt organizacji systemu kaucyjnego, sieci non-food mogą zdecydować się na całkowitą rezygnację ze sprzedaży napojów w swoich sklepach. A to będzie oznaczać dla producentów napojów utratę ważnego kanału dystrybucji i zakończenie produkcji napojów w opakowaniach o mniejszych pojemnościach.

Nie jest to pierwszy apel o przesunięcie startu systemu kaucyjnego z 1 stycznia przyszłego roku na 1 stycznia 2026 r. W ubiegłym tygodniu o taki krok zaapelowała w liście do premiera Donalda Tuska Rada Przedsiębiorczości.

Zmiany w stanowisku resortu

W tym miesiącu wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała, że resort złożył autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy. Jeszcze wcześniej szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska zapowiadała, że jej resort rozważa przesunięcie wejścia w życie systemu kaucyjnego o około pół roku.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało zaś do tej pory, że nie planuje żadnych zmian w założeniach systemu kaucyjnego w Polsce, w tym terminu jego uruchomienia, planowanego na 1 stycznia 2025 r. System dotyczy placówek handlowych powyżej 200 m2.

Polecamy też: