{"vars":{{"pageTitle":"Łukasz Hardt (RPP): Podwyżki stóp procentowych muszą być kontynuowane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["lukasz-hardt","rada-polityki-pienieznej","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"23 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":221807}} }
300Gospodarka.pl

Łukasz Hardt (RPP): Podwyżki stóp procentowych muszą być kontynuowane

Podwyżki stóp procentowych muszą być kontynuowane, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Łukasz Hardt. Podkreślił wagę kanału kursowego w osiągnięciu właściwego poziomu stóp oraz komunikacji banku centralnego, która może stabilizować oczekiwania inflacyjne.

Podwyżki stóp procentowych muszą być kontynuowane; konieczny do osiągnięcia poziom stóp procentowych może być obniżony przez stabilizującą oczekiwania inflacyjne komunikację NBP i bardziej drożny kanał kursowy” – napisał Hardt na swoim profilu na Twitterze.

Członek Rady przypomniał dziś swoje wpisy na Twitterze z końca października, w których wskazał, że „kurs walutowy wpływa na ceny konsumpcji w Polsce dużo bardziej niż w strefie euro”.

Kurs walutowy wpływa na ceny konsumpcji w Polsce dużo bardziej niż w strefie euro. Wynika to z dużej importochłonności produkcji w Polsce oraz z ponad dwukrotnie większego udziału importu w konsumpcji w Polsce niż ma to miejsce w strefie euro” – napisał Hardt.

Według badań NBP, aprecjacja kursu złotego o 1 proc. obniżała w ostatnich latach poziom cen o ok. 0,06-0,08 proc. (prawdopodobnie efekt ten teraz rośnie, bo koszt praw do emisji CO2, ceny gazu, itp., ale też nieliniowości, gdy kurs bliski jest kursowi opłacalności importu)” – czytamy dalej.