Ogólny poziom zatrudnienia kobiet, będących matkami, jest niższy niż mężczyzn i kobiet bezdzietnych. Im starsze dziecko, tym wzrasta aktywność zawodowa kobiet. Wynika to nadal z nierównomiernego podziału obowiązków domowych i opiekuńczych.
Z najnowszego raportu zamieszczonego w Tygodniku Gospodarczym przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że wskaźnik zatrudnienia kobiet w wieku 25-49 lat jest tym niższy, im więcej posiadają potomstwa. Tak pokazują dane Eurostatu z 2022 roku.
Gdy dziecko ma mniej niż 6 lat, zatrudnienie kobiety jest na poziomie 67,4 proc. Natomiast gdy przekracza 12 lat, wskaźnik aktywności zawodowej kobiety wzrasta do 81,1 proc.
Z kolei wśród ojców nie występują takie zależności. W przedziale 25-49 lat odsetek pracujących mężczyzn wahał się w granicach 84-87 proc., bez względu na liczbę dzieci i ich wiek.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
W tych kwestiach Polska nie odstaje wiele od średniej dla Unii Europejskiej. W krajach członkowskich zachodzi podobna korelacja między dzietnością a aktywnością zawodową. Dane dla całej UE jak i dla Polski pokazują, że wskaźnik zatrudnienia kobiet bezdzietnych oscyluje w granicach 79-80 proc. W przypadku posiadania trójki lub więcej potomstwa, poziom zatrudnienia kobiet waha się w granicach 59 proc.
Zwiększanie poziomu zatrudnienia kobiet wpłynęłoby korzystnie na stan gospodarki. Szczególnie, gdy przyspiesza tendencja starzenia się społeczeństwa. Pracujące kobiety mogłyby w jakiejś części wypełnić luki pracownicze, gdyż nie zapowiada się, żeby wzrosła liczba osób w wieku produkcyjnym – alarmują autorzy raportu.