{"vars":{{"pageTitle":"Indeks wolności gospodarczej: Polska lekko w górę, wciąż poniżej europejskiej średniej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["indeks-wolnosci-gospodarczej","polska","polska-w-rankingu","ranking"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":297938}} }
300Gospodarka.pl

Indeks wolności gospodarczej: Polska lekko w górę, wciąż poniżej europejskiej średniej

Polska ponownie awansowała w indeksie wolności gospodarczej Heritage Foundation. W edycji 2022 raportu zmieniła swoją pozycję o dwa miejsca, obecnie znajduje się na 39. pozycji na świecie.

Jednocześnie Polska zajmuje 25. miejsce wśród 45 krajów w Europie. Średnia ocena Polski wciąż jest poniżej średniej regionu, jednak znacząco powyżej średniej światowej – wynika z najnowszej edycji Indeksu opracowywanego co roku przez Heritage Foundation, wpływowy, konserwatywny amerykański think tank.

Krajowa gospodarka zyskała na sile w 2017 i 2018 r., spowolniła w 2019 r. i skurczyła się w 2020 r. Trend wzrostowy powrócił w 2021 r. W ciągu tych pięciu lat rosła wolność gospodarcza.

Wraz ze wzrostem punktacji w obszarach praw własności i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, Polska odnotowała od 2017 r. niewielki ogólny wzrost wolności gospodarczej o 0,4 punktu i pozostaje w górnej części kategorii „Umiarkowanie wolna”.

Zdrowie fiskalne, wolność monetarna, wolność handlowa i wolność inwestycji to mocne strony, ale problemem pozostaje duża waga wydatków rządowych na gospodarkę.

Warto podkreślić, że w przypadku Indeksu 2022 większość danych obejmuje drugą połowę 2020 r. i pierwszą połowę 2021 r. Informacje brane pod uwagę dla każdego czynnika były aktualne na dzień 30 czerwca 2021 r. Oznacza to, że na tegoroczny wynik nie miały jeszcze wpływu zmiany wynikające np. z wprowadzenia Polskiego Ładu.

Na podium światowego rankingu znalazły się Singapur, Szwajcaria i Irlandia. Jeśli chodzi o wyniki w regionie, indeks regionalny otwiera Łotwa na miejscu 13., zaraz za nią plasują się Czechy (miejsce 14.) i Austria (15.). W rankingu światowym Polska uplasowała się pomiędzy Wyspami Bahama (38. miejsce) a Samoa (40.).

Indeks Wolności Gospodarczej promuje konserwatywne, wolnorynkowe podejście do gospodarki, gdzie wg autorów powinno być jak najmniej ingerencji rządów, a jak najwięcej wolności dla przedsiębiorców i rynku.