Sopot, Olsztyn i Poznań – te miasta podejmują najwięcej działań proekologicznych. Tak wynika z Indeksu Zdrowych Miast przygotowanego przez ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Fundacji GAP i Grupy LUX MED.
W sumie sprawdzonych zostało 66 miast na prawach powiatu. W badaniu uwzględniono m.in jakość powietrza, dostęp do terenów zielonych czy poziom zanieczyszczenia wód. W tym kontekście autorzy zestawienia brali pod uwagę takie wskaźniki jak: stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, stężenie dwutlenku azotu NO2 w powietrzu, powierzchnia terenów zieleni, odpady zebrane selektywnie, długość dróg rowerowych oraz czynne przystanki autobusowe i tramwajowe.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Najwięcej działań proekologicznych podejmują Sopot, Olsztyn i Poznań. W pierwszej dziesiątce zdrowych miast znalazły się też Grudziądz, Rzeszów, Białystok, Zamość, Elbląg, Koszalin i Chorzów.
– Miasto powinno dbać o rozwój sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, aby była ona dostępna dla wszystkich budynków mieszkalnych i komercyjnych na terenie miasta oraz w jego najbliższym otoczeniu. Dodatkowo niezbędne jest ograniczenie poboru wody ze środowiska naturalnego poprzez zwiększanie naturalnej retencji, odzyskiwanie wody pitnej z kanalizacji i ścieków oraz minimalizowanie zrzutu wody, zwłaszcza zanieczyszczonej, do środowiska – wskazują ogólnie autorzy zestawienia.
Dlaczego to takie ważne?
Obecnie około 60 proc. populacji w Polsce mieszka w miastach. Proces urbanizacji stale postępuje. Miasta oferują wiele korzyści, jednak na tych obszarach znacznie szybciej rośnie odsetek mieszkańców chorujących przewlekle.
Statystyki wskazują m.in. na większą liczbę osób z miast, w porównaniu z terenami wiejskimi, u których diagnozuje się choroby układu oddechowego, w tym dolegliwości astmatyczne czy choroby układu krążenia.
W miejscowościach, w których długotrwale utrzymuje się stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 w powietrzu, ryzyko wystąpienia alergii wziewnych u dzieci zwiększa się dwukrotnie, a astmy czterokrotnie.
Polecamy również:
- Polacy inwestują w zdrowie. Więcej osób wykupiło prywatne ubezpieczenie
- Za dużo mięsa, za mało warzyw. Powinniśmy zmienić dietę i nie chodzi tylko o zdrowie
- Inflacja niszczy zdrowie psychiczne Polaków. To spore koszty dla gospodarki
- Taka to pożyje, czyli Polki na zachodzie kraju najdłużej cieszą się dobrym zdrowiem