{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja bazowa nadal rośnie. Powstrzyma RPP przed obniżką stóp?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["citi-handlowy","cpi","najnowsze","prognoza","rada-polityki-pienieznej","rpp"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":459887}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja bazowa nadal rośnie. Zdaniem analityków powstrzyma RPP przed obniżką stóp

Stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca roku. Tak prognozują analitycy Banku Citi Handlowego. Bardziej gołębie nastawienie RPP ich zdaniem będzie hamować wysoka inflacja bazowa.

Inflacja w Polsce spadła w grudniu i wyniosła według wstępnego odczytu GUS 16,6 proc. w ujęciu rocznym. Pod odczycie 16,7 proc. z listopada to już drugi miesiąc z rzędu, gdy poziom wzrostu cen zaczyna spadać.

W styczniu Rada Polityki Pieniężnej nadal jednak nie zdecydowała się na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp. Pozostawiła stopy na poziomie 6,75 proc. I, zdaniem analityków Banku Citi Handlowego, w tym roku na decyzję o obniżce nie ma co liczyć.

Wszystko dlatego, że chociaż inflacja ogółem zaczyna spadać, to nadal rośnie tzw. inflacja bazowa. To wskaźnik wzrostu cen najmniej podatnych na wahania sezonowe. I jego wartość jest obecnie na rekordowych poziomach. A jego szczytu, zdaniem ekonomistów Citi Handlowego, na razie nie widać.

CPI w dół, inflacja bazowa w górę

Dwoma wydarzeniami, które zdominowały ostatni tydzień była publikacja zaskakująco niskiej inflacji oraz decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Chociaż spodziewaliśmy się istotnego spadku CPI, a nasza prognoza (17,1 proc.) należała do najniższych na rynku, ceny wyhamowały jeszcze bardziej. Wskaźnik inflacji spadł w grudniu do 16,6 proc. – wskazują analitycy Citi.

Ale inflacyjna niespodzianka wynikała niemal wyłącznie ze spadku cen energii. Jak zwracają uwagę w swojej analizie eksperci:

Pomimo tak nagłaśnianego spadku CPI, inflacja bazowa (bez cen żywności, paliw i energii) wzrosła po raz kolejny. W grudniu prawdopodobnie wyniosła 11,6 proc.

Ich zdaniem zmiany w inflacji bazowej unaoczniają problem inflacyjny przed którym stopi polska gospodarka. Inflacja może bowiem spadać w trakcie roku (a przynajmniej po lutym 2023 r.) pod wpływem efektów bazy lub spadku cen energii, ale ogólna presja cenowa będzie się zmniejszać znacznie wolniej.

W związku z tym zakładają, że do końca 2023 roku stopy banku centralnego pozostaną bez zmian.

Czytaj także: