{"vars":{{"pageTitle":"Informatykom już dziękujemy. Liczba ofert pracy w tym zawodzie spadła o połowę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-informatyczna","firma","najnowsze","oferty-pracy","praca","pracodawca","pracownicy-fizyczni","rekrutacje"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"15 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":703678}} }
300Gospodarka.pl

Informatykom już dziękujemy. Liczba ofert pracy w tym zawodzie spadła o połowę

Liczba ofert pracy na portalach rekrutacyjnych była w marcu o 19 proc. mniejsza niż przed rokiem. Największy spadek zanotowano w branży informatycznej. Tu spadek wyniósł aż 50 proc.

Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w marcu 2024 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali około 262,6 tys. nowych ogłoszeń o pracę.

To wzrost o 12 proc. wobec marca. Ale w ujęciu rocznym (w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 roku) jest to spadek o 19 proc.

– Liczba ofert w Polsce nadal się kurczy w dość szybkim tempie, ale trend został przełamany i spadki te przestały się pogłębiać. Wyszliśmy już z obszaru, w którym dynamika roczna przekraczała 20 proc. rocznie. Daje to nadzieję, że w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku rekrutacyjnym ustabilizuje się, tzn. spadki będą jeszcze mniejsze, a następnie dynamika wróci do dodatnich odczytów dowiadujemy się z badania.

O połowę mniej ofert w branży informatycznej

W marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym odnotowano w branży informatycznej. Pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu. Duży spadek widoczny jest też wśród pracowników finansowych oraz HR (po -43 proc.).

Poza tym spadki dotyczą także marketingu i sprzedaży (-19 proc.), zawodów prawniczych (-13 proc.) oraz sektora zdrowotnego (-5 proc.). W przypadku tego ostatniego chodzi o lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i salowe.

Natomiast jedyny wzrost dynamiki ofert w marcu odnotowano wśród ogłoszeń dla pracowników fizycznych (+2 proc. rok do roku).

Skromne, wiosenne odbicie

– Choć w marcu liczba ofert pracy była o 28 tys. wyższa niż w lutym, to nie jest to wynik, z którego moglibyśmy być zadowoleni. Zwykle między tymi miesiącami wzrost jest wyższy, bo zaczynają działać czynniki sezonowe, a więc przybywa tymczasowych miejsc pracy w rolnictwie czy budownictwie. Wiosenne odbicie jest więc w tym roku dość skromne, a to potwierdza, że trend spadkowy na rynku rekrutacyjnym jest kontynuowany – mówi Magdalena Marcinowska z Grant Thornton.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Autorzy badania podsumowują, że roczna dynamika spadków liczby miejsc pracy przestała się pogłębiać, ale sytuacja nadal jest daleka od tej, jaką obserwowaliśmy jeszcze rok, dwa temu.

To też może Cię zainteresować: