{"vars":{{"pageTitle":"Internauci boją się fake newsów, zwłaszcza w czasie wyborów. ONZ staje do walki z dezinformacją","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie-ipsos","badanie-konsumenckie","dezinformacja","fake-news","najnowsze","regulacje","regulacje-prawne","unesco"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"15 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":627109}} }
300Gospodarka.pl

Internauci boją się fake newsów, zwłaszcza w czasie wyborów. ONZ staje do walki z dezinformacją

Aż 85 proc. ankietowanych na całym świecie jest zaniepokojonych wpływem fake newsów na ich życie, wynika z badania Ipsos przeprowadzonego na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przytłaczająca większość ankietowanych uważa, że dezinformacja już wpłynęła negatywnie na politykę w ich kraju. 

Z badania przeprowadzonego przez Ipsos na 8 tyś. respondentów z krajów takich, jak Austria, Stany Zjednoczone, Indie, Meksyk, czy Algieria wynika, że social media stanowią główne źródło informacji dla 56 proc. użytkowników internetu.

Jednakże, zaufanie do udostępnianych przez nie informacji było znacząco niższe niż w przypadku mediów tradycyjnych: 50 proc. w porównaniu do 66 proc. w przypadku telewizji, 63 proc. dla radia oraz 57 proc. dla stron internetowych i aplikacji, podaje The Guardian, który opublikował wyniki sondażu.

 

 


Czytaj także: Unijny komisarz kontra najbogatszy człowiek na świecie. Chodzi o fake newsy na platformie X


Ludzie mają dość fake newsów

Badanych niepokoi przede wszystkim wpływ dezinformacji na przebieg kampanii wyborczych. Aż 89 proc. respondentów domaga się interwencji rządowych i regulacji, a 91 proc. oczekuje większej czujności ze strony właścicieli platform. Uważają oni, że znaczna ilość fałszywych treści w internecie manipuluje ich wyborami dnia codziennego.

UNESCO, agenda ONZ zajmująca się m.in. koordynacją międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej przedstawiło plan oparty na siedmiu kluczowych zasadach, które stanowią solidny fundament dla walki z fake newsami. Organizacja podkreśla potrzebę ustanowienia niezależnych regulatorów oraz współpracy międzynarodowej w celu skutecznej ochrony praw człowieka. UNESCO planuje również zorganizowanie Konferencji Regulatorów Światowych w 2024 roku, aby omówić i wdrożyć środki zwalczające dezinformację w internecie.

Kilka globalnych platform mediów społecznościowych wyraziło zainteresowanie spójnym globalnym zarządzaniem, co podkreśla potrzebę międzynarodowej koordynacji w tej sprawie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Ludzie są bardzo zaniepokojeni dezinformacją, we wszystkich krajach bez względu na wiek, wykształcenie, na to czy mieszkają na wsi czy w dużych miastach. Są szczególnie zaniepokojeni podczas wyborów – i chcą, aby wreszcie ktoś zaczął z tym walczyć – powiedział Mathieu Gallard z Ipsos, cytowany przez dziennik The Guardian.

Polecamy także: