{"vars":{{"pageTitle":"Internet rzeczy wymusi nowe sposoby pozyskiwania energii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","nowe-technologie"],"pageAttributes":["internet-rzeczy","iot","nowe-technologie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 lipca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":13541}} }
300Gospodarka.pl

Internet rzeczy wymusi nowe sposoby pozyskiwania energii

Internet rzeczy będzie wymagał nowych sposobów pozyskiwania energii. Wszystko przez to, że sensory będą dosłownie wszędzie, informuje Financial Times.

Gęsta sieć sensorów będzie potrzebować ciągłego dopływu energii, a baterie okażą się niepraktyczne z powodu skomplikowanej logistyki ich wymiany.

Często bowiem dostęp do sensora będzie ograniczony, a wyprawa do niego kosztowna i ryzykowana, jak w sensorach zamontowanych w podwodnej części offshorowych farm wiatrowych lub odległych stacji meteorologicznych.

Do klasycznej sieci elektroenergetycznej nie będzie można ich podpiąć z tej samej przyczyny. Tym sposobem wszystkie dotychczas znane metody zapewnienia energii zostały wyczerpane i musimy znaleźć nowe.

Jerry Luo z Uniwersytetu w Cranfield w Wielkiej Brytanii wskazuje, że jedną z metod będzie pozyskiwanie energii, która obecnie jest marnowana, tzn. z drobnych zjawisk, które jeszcze nie są popularnie uznawane za źródła energii.

Mowa tu m.in. o wykorzystaniu piezoelektryków do pozyskania energii z wibracji lub energii termoelektrycznej z ciepła.

W ten sposób będziemy mogli pozyskiwać i wykorzystywać energię lokalnie, bez budowy infrastruktury i bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych operacji logistycznych.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Czytaj też: Europejskie stocznie szykują się do wprowadzenia big data i sztucznej inteligencji