{"vars":{{"pageTitle":"Jacek Kurski straci pracę w Waszyngtonie? Premier zapowiedział jego odwołanie [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-swiatowy","donald-tusk","jacek-kurski","main","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"19 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":645782}} }
300Gospodarka.pl

Jacek Kurski straci pracę w Waszyngtonie? Premier zapowiedział jego odwołanie [AKTUALIZACJA]

Premier Donald Tusk zapowiedział odwołanie Jacka Kurskiego z Banku Światowego. To może być kolejny element sporu rządu z Narodowym Bankiem Polskim, który wysłał byłego prezesa TVP do pracy w Waszyngtonie. 

Donald Tusk zapowiedział odwołanie Kurskiego o tym w mediach społecznościowych.

– No to zapinamy pasy. Nowi szefowie służb, w tym CBA, przyjęcie budżetu, odwołanie Kurskiego z Waszyngtonu – to na początek dnia. Długiego dnia – napisał Tusk w serwisie X (dawniej Twitter).

Jacek Kurski w grudniu 2022 r. Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Rekomendował go tam prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Nominacja Kurskiego wzbudziła wówczas liczne kontrowersje. Byłego prezesowi Telewizji Polskiej zarzucano brak merytorycznego przygotowania do pełnienia tej funkcji. Sam Kurski podkreślał wówczas, że nowa praca jest zgodna z jego wykształceniem i doświadczeniem. Natomiast NBP tłumaczył, że polityk PiS i dotychczasowy szef TVP to ekonomista, który ukończył studia na kierunku handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


– Ma szerokie doświadczeniu w sektorze publicznym zdobyte na wszystkich jego szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym. Zajmował się, zarówno jako menedżer jak i członek organów nadzoru, takimi obszarami jak m. in: rozwój regionalny, finanse, infrastruktura czy ochrona środowiska – podawał wówczas bank centralny.

Choć to NBP nominował prezesa TVP do Banku Światowego, to jednak ta nominacja wymaga też pozytywnej rekomendacji rządu. Prawdopodobnie cofnięcie tej rekomendacji będzie podstawą do odwołania Kurskiego z funkcji.

[AKTUALIZACJA]

Decyzja już zapadła

– Na razie nie ma problemu, bo przedstawicielem Polski w takich instytucjach jest minister właściwy do spraw finansów publicznych. A więc pan minister Domański. Wskażemy [jego] zastępcę, bo tak formalnie się to nazywa, w odpowiednim czasie. Mogę tylko zapewnić, że to będzie ktoś, kto ma pojęcie o bankowości i ekonomii, kto nie jest hejterem i kto nie był szefem kampanii żadnej partii politycznej – stwierdził Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

– W tym sensie nie spodziewajcie się państwo żadnego gorącego nazwiska politycznego. Bo nie chodzi o politykę, tylko o kompetentne i godne reprezentowanie polskich interesów finansowych w instytucjach międzynarodowych – dodał.

Zapewnił także „bardzo szybko wskażemy nazwisko, i nie będzie ono „kurskopodobne”.

– Decyzja [w sprawie odwołania Jacka Kurskiego] zapadła dwie godziny temu. Jestem przekonany, że niezależnie od poglądów i sympatii politycznych akurat ta sprawa nie wymaga żadnego uzasadnienia – podsumował premier.

Uchwały Rady Ministrów nie odnoszą się do NBP

Do zapowiedzi odwołania Jacka Kurskiego odniósł się również Narodowy Bank Polski.

– Departament Prawny NBP informuje, że reprezentacja interesów Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych w tym Banku Światowym i EBOiR jest wyłączną kompetencją prezesa NBP. […] To oznacza, że Rada Ministrów ma jedynie kompetencje do ewentualnego wskazania reprezentanta RP w międzynarodowych instytucjach mających status instytucji finansowych – przekazał NBP w serwisie X (dawniej Twitter).

NBP podkreślił również, że „uchwały Rady Ministrów oraz zarządzenia Prezesa Rady Ministrów nie są źródłami powszechnie obowiązującego prawa. Mają one charakter wewnętrzny i obowiązują tylko jednostki organizacyjnie podległe organowi wydającemu taki akt (art.93 ust.1 Konstytucji). Tym samym nie mogą odnosić się do NBP.”

To też może Cię zainteresować: