{"vars":{{"pageTitle":"Jak będzie działać polska elektrownia atomowa, czyli czym się różni technologia USA od koreańskiej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","energetyka-jadrowa","khnp","main","najnowsze","polski-program-energetyki-jadrowej","program-p","westinghouse"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"3 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":389715}} }
300Gospodarka.pl

Jak będzie działać polska elektrownia atomowa, czyli czym się różni technologia USA od koreańskiej

Polski rząd wskazał amerykański Westinghouse jako partnera technologicznego do budowy trzech reaktorów jądrowych na Pomorzu. Z kolei w Wielkopolsce elektrownię może zbudować koreański KHNP. Przyglądamy się technologiom oferowanym przez te firmy.

Obie firmy mają w ofercie reaktory wodno-ciśnieniowe. To technologia uważana za szczególnie bezpieczną. Ale jednak są różnice między reaktorem oferowanym przez Amerykanów i tym z Korei Południowej. Chodzi przede wszystkim o dostarczaną moc.

Reaktor z USA

Westinghouse oferuje reaktor AP1000. Projektowana moc elektryczna netto bloku energetycznego to 1110 MW. Budowa elektrowni bazuje na prefabrykowanych komponentach.

Amerykańska firma podkreśla wykorzystanie pasywnych systemów bezpieczeństwa. To znaczy, że w przypadku awarii, elektrownia jest w stanie osiągnąć i utrzymać stan bezpiecznego wyłączenia bez udziału operatora i bez potrzeby korzystania z zasilania elektrycznego lub pomp.

Projekt AP100 zatwierdziła w 2005 r. amerykańska Nuclear Regulatory Commission.

Cztery reaktory AP1000 pracują w dwóch elektrowniach w Chinach – Sanmen i Haiyang. Westinghouse buduje tam kolejne cztery. Następne dwa są w budowie w USA, w Elektrowni Vogtle.

Westinghouse ma też spółkę zajmującą się produkcją paliwa jądrowego. Przy budowie elektrowni współpracuje z amerykańskim koncernem inżynieryjno-budowlanym Bechtel.

Reaktor z Korei Południowej

Korea Hydro and Nuclear Power czyli KHNP ma w ofercie reaktor APR1400, także zatwierdzony w USA. Jego projekt bazuje na wcześniejszym reaktorze koreańskim, a ten z kolei powstał z wykorzystaniem projektu amerykańskiego.

Zgodnie z nazwą, oferowany przez KHNP reaktor ma zakładaną moc elektryczną netto na poziomie 1400 MW. Firma deklaruje, że czas pracy elektrowni to 60 lat. Wyposażony jest także w pasywne systemy bezpieczeństwa.

W samej Korei Południowej działają dziś cztery reaktory APR1400 – w elektrowniach Shin Kori i Shin Hanul. Kolejne cztery są w budowie lub w planach w tych lokalizacjach.

KHNP zbudowało też elektrownię w tej technologii w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dwa bloki już działają a kolejne dwa są w budowie.

KHNP jest częścią koreańskiej grupy energetycznej KEPCO. W jej skład wchodzi też producent paliwa jądrowego KEPCO Nuclear Fuel.

O polskich planach związanych z energetyką jądrową czytaj też: