{"vars":{{"pageTitle":"Jak długo żyją Polacy? Mieszkańcy centrum kraju umierają najwcześniej. Mamy nowe dane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["demografia","dlugosc-zycia","main","makroekonomia","najnowsze","najwazniejsze","spoleczenstwo"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"28 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":599047}} }
300Gospodarka.pl

Jak długo żyją Polacy? Mieszkańcy centrum kraju umierają najwcześniej. Mamy nowe dane

To kobiety na wschodzie żyją w Polsce najdłużej. Długość życia po pandemii stopniowo się poprawia, wciąż istnieje jednak poważna dysproporcja pomiędzy trwaniem życia mężczyzn i kobiet. Na niekorzyść tych pierwszych. 

Główny Urząd Statystyczny (GUS) zbadał, jaka była średnia długość życia kobiet i mężczyzn w 2022 roku. W 2022 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 73,4 roku, natomiast kobiet 81,1 roku. Wydłużyło się porównując z rokiem 2021 – odpowiednio o 1,7 i 1,4 roku.


Czytaj także: Taka to pożyje, czyli Polki na zachodzie kraju najdłużej cieszą się dobrym zdrowiem


To, jak mocno poprawiła się średnia długość życia widać z perspektywy, cofając się trzy dekady wstecz, do 1990. Trwanie życia było w 2022 roku wyższe o odpowiednio 7,2 i 5,9 roku.

Pandemia wszystko zmieniła

Dane za 2022 rok to powrót do przedpandemicznej tendencji stopniowego wydłużania się trwania życia. Covid-19 ją przerwał: w latach 2020 i 2021 r. oczekiwana długość życia się skróciła i to znacznie. W porównaniu do 2019 r. było to o 2,3 roku w przypadku mężczyzn oraz o 2,1 roku w przypadku kobiet.

W 2022 roku czas trwania życia znów się zaczął wydłużać: w porównaniu do 2021 r. o 1,7 roku dla mężczyzn i 1,4 dla kobiet. Warto jednak wspomnieć, iż dla obu płci jest to ciągle o 0,7 r. krócej, niż w 2019 r.

Mężczyźni żyją krócej

Nadal się Polacy żyją krócej niż Polki. Umieralność wśród mężczyzn jest większa niż wśród kobiet tak samo w Polsce, jak i w innych krajach. Jednak u nas skala tego zjawiska jest znacznie większa niż w większości krajów europejskich. Mimo iż w latach 90. różnica między przeciętnym trwaniem życia kobiet i mężczyzn malała – podaje GUS.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Wyższa umieralność wśród mężczyzn w porównaniu do kobiet występuje w niemal wszystkich grupach wieku. W 2022 roku różnica średniej długości życia między płciami wynosiła 7,6 roku.

I ta różnica jest nieco mniejsza, niż rok wcześniej: wtedy wynosiła 7,9 roku. Najgorzej pod tym względem było w latach 90 ubiegłego wieku, kiedy to mężczyźni żyli niemal o dekadę krócej od kobiet. Pokazuje to nasza interaktywna animacja:

Gdzie żyje się najdłużej?

Inna ciekawa konstatacja z danych GUS: w Polsce występuje duże zróżnicowanie średniej długości życia w rozbiciu na województwa. W 2022 r. rozpiętość między wartościami wskaźnika dla mężczyzn wynosiła 2,8 roku.

Gdzie żyje się najdłużej? Chyba można zaryzykować tezę, że najbardziej długowieczni są górale. W dwóch województwach – małopolskim i podkarpackim – trwanie życia u mężczyzn jest najdłuższe i wyróżnia się na tle kraju. Pokazuje to ta mapa sporządzona na podstawie danych GUS:

W najgorszej sytuacji są mężczyźni, mieszkający – ponownie – w woj. łódzkim. Żyją oni przeciętnie 72,1 roku.

Wśród Polek najdłużej żyją mieszkanki Podlasia. Tam średnia oczekiwana długość życia wynosi 82,6 roku. Ale mieszkanku Małopolski i Podkarpacia też żyją stosunkowo długo na tle krajowej średniej. Widać to na tej mapie:

Najkrócej kobiety przeżywają w woj. łódzkim – 80 lat.

Najdłużej żyje się w Liechtensteinie

GUS wylicza wskaźniki dalszego trwania życia na podstawie danych o umieralności z poprzedniego roku. Zatem dane o oczekiwanej długości trwania życia są nie tylko prognozą, ale też odbiciem aktualnej kondycji społecznej.

Choć oczekiwana długość życia w Polsce się wydłużała przez ostatnie dekady (z przerwą na Covid-19) to jednak i tak nie wypadamy pod tym względem dobrze na tle innych krajów Europy.

Na najdłuższe życie pośród mieszkańców Starego Kontynentu mogą liczyć mieszkańcy dwóch zamożnych krajów. Pierwszy to Liechtenstein, a drugi to Szwajcaria.

W przypadku Liechtensteinu oczekiwana długość życia w momencie urodzenia wynosiła ponad 84 lata, w Szwajcarii jest niewiele krótsza. Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania z wynikiem 83,3 roku.